معرفی و اطلاعات کامل شهر آوج

9.3K

آوج

آوَج مرکز شهرستان آوج در استان قزوین و کشور ایران است. شهر آوج در حد فاصل استان‌های قزوین و همدان در ۱۲۰ کیلومتری شهر قزوین و در سمت جنوب غربی استان ق...

با سلام خدمت شما بیننده گرامی ! اطلاعات نمایشی در زیر از ویکی پدیا جمع آوری شده و ممکن است قدیمی یا صحیح نباشند. لطفا با نشر صحیح اطلاعات ما را یاری کنید.

معرفی شهر آوج

آوج

آوَج مرکز شهرستان آوج در استان قزوین و کشور ایران است. شهر آوج در حد فاصل استان‌های قزوین و همدان در ۱۲۰ کیلومتری شهر قزوین و در سمت جنوب غربی استان قزوین واقع شده‌است. شهر آوج به جهت قرار گرفتن در موقعیت ارتباطی مناسب و همجواری با پایتخت‌های دولت مادها، ایلخانان و صفویان دارای تاریخی طولانی و قدیمی است. در دوره حکومت سلجوقیان که سنی مذهب بودند آوج (آوا) به همراه ری و قم ۳ منطقه شیعه نشین بوده‌است و در همان دوره در آوج مدارسی به نام مدارس علی شاهی وجود داشته که در آن طلاب علوم دینی مشغول به تحصیل بوده‌اند. در حال حاضر این مکان به نام محله علم شاه تغییر نام یافته‌است. مردم‌شناسی اهالی شهر و شهرستان آوج در اصل مرکز سرزمین خرقان یا در زبان محلی(قاراقان) میباشد این سرزمین که موقعیت ممتازی از لحاظ داشتن منابع طبیعی از مناطق همجوار خود میباشد و تمامی مردم این منطقه آذربایجانی هستند و به زبان ترکی آذربایجانی صحبت میکنند و دینشان اسلام و پیرو شعیه ۱۲ امامی می‌باشند ، واهالی ان در برگزاری مراسم‌های مذهبی بسیار فعالیت دارند و تعزیه امام حسین همه ساله در بسیاری از روستاهای آوج و جغرافیای قاراقان برگزار می‌شود از روستای شهید اباد در شهرستان آوج و در گزین که در گذشته برای آوج بوده و جزوی از خرقان میباشد نیز تعزیه خوان‌های معروفی دارند.

منابع

اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.

پانویس

خاطرات شما از سفر به آوج نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.