معرفی و اطلاعات کامل شهر آقکند

7.3K

آقکند

آقکند یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش کاغذکنان شهرستان میانه واقع شده‌است. این شهر مرکز بخش کاغذکنان است. شهر آقکند با ۲٬۹۰۲ نفر جمعی...

با سلام خدمت شما بیننده گرامی ! اطلاعات نمایشی در زیر از ویکی پدیا جمع آوری شده و ممکن است قدیمی یا صحیح نباشند. لطفا با نشر صحیح اطلاعات ما را یاری کنید.

معرفی شهر آقکند

آقکند

آقکند یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش کاغذکنان شهرستان میانه واقع شده‌است. این شهر مرکز بخش کاغذکنان است. شهر آقکند با ۲٬۹۰۲ نفر جمعیت در سال ۱۳۹۵ خورشیدی به‌عنوان چهارمین شهر شهرستان میانه و پنجاه و چهارمین شهر استان آذربایجان شرقی محسوب می‌گردد. این شهر در دامنهٔ «قافلان‌کوه» واقع شده و به‌همین دلیل آب و هوای بسیار سردی دارد. بزرگترین نیروگاه بادی شمالغرب کشور در این شهر قرار دارد

سوغاتی آقکند .میوه جات و سبزی جات است. محصولات اقکند از جمله گندم.سیب.گردو.زردالو و... میباشد

اهالی شهر آقکند آذربایجانی بوده و به زبان ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند. اکثر آنان به کشاورزی و دامپروری می‌پردازند همچنین بیشتر اهالی اقکند دارای تحصیلات عالیه می باشند که به مدارج علمی بالایی دسته یافته اند و دارای فرهنگی غنی و آدابی منحصر به فرد می باشند که در شهرستان میانه زبانزد خاص و عام می باشد و بسیار لطیف طبع و حریر صفت و مأخوذ به حیا هستند همچنین در موسیقی نواحی و سنتی هم دستی بر آتش دارند که از مفاخر موسیقی اقکند می توان به یونس کریمی اشاره کرد که صدایی سوپرانو دارد که دارای حجم بالا و انرژی زیاد است.

قالی‌بافی نیز در بین عده‌ای از اهالی -به‌خصوص بانوان- رواج دارد. بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی از مجموع ۱٬۸۲۳ نفر جمعیت ساکن این شهر، ۸۹۷ نفر مرد و ۹۲۶ نفر زن بوده‌اند؛ هم‌چنین تعداد خانوارهای آق‌کند، ۴۷۷ خانوار بوده‌است.


دسترسی ها

درمانگاه شبانه روزی

بانک

پمپ بنزین

جایگاه گاز طبیعی

پلیس

اورژانس

پایگاه امداد و نجات جاده ای (هلال احمر)

پلیس راهنمایی و رانندگی

آتش نشانی

اداره پست

نیروگاه بادی آقکند

راهداری بخش کاغذکنان

شهرداری

مراکز درمانی

درمانگاه شبانه روزی

مدارس

مدرسه شبانه روزی عفاف

مدرسه ندای اسلام

مدرسه شهید اسدی

دبیرستان شبانه روزی امام خمینی

اماکن تفریحی و گردشگری

توره داغی

شهر سوخته کاغذکنان

پارک قاینار

رودخانه قزل اوزون

آموزش عالی

دانشگاه آزاد اسلامی واحد آقکند

دانشگاه پیام نور

منابع

جستارهای وابسته

  • شهر سوخته کاغذکنان
  • جمعیت شهرهای استان آذربایجان شرقی

پیوند به بیرون

  • پایگاه اطلاع‌رسانی بخش کاغذکنان

خاطرات شما از سفر به آقکند نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.