گمیچی

406

گمیچی

گَمیچی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان جزیره بخش ایلخچی شهرستان اسکو واقع شده‌است. این روستا از نظر ؤسعت بزرگترین روستای جزیره ا...

با سلام خدمت شما بیننده گرامی ! اطلاعات نمایشی در زیر از ویکی پدیا جمع آوری شده و ممکن است قدیمی یا صحیح نباشند. لطفا با نشر صحیح اطلاعات ما را یاری کنید.

معرفی روستای گمیچی

گمیچی

گَمیچی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان جزیره بخش ایلخچی شهرستان اسکو واقع شده‌است. این روستا از نظر ؤسعت بزرگترین روستای جزیره اسلامی است.

زبان تکلم در این روستا ترکی آذربایجانی می‌باشد و نام این روستا از دو کلمهٔ «گمی» به معنای کشتی و پسوند فاعلی «چی» ساخته شده‌است که حکایت از فعالیت مردمان این روستا در زمینهٔ کشتی سازی و کشتی رانی (در دریاچه ارومیه) دارد. هم‌اکنون با خشک شدن مقدار بسیاری از دریاچهٔ ارومیه این منطقه و ایجاد راه زمینی متصل‌کننده آذربایجان شرقی به آذربایجان غربی این فعالیت متوقف شده و تنها یادگار ان، بندر گاه‌های چوبی کنار دریاچه است.

هم اکنون مردم این روستا به فعالیت‌های کشاورزی و دامداری مشغول اند و محصولات کشاورزی کاشته شده در این روستا محصولاتی نظیر: گندم، جو، نخود، بادام به‌طور زیاد و محصولاتی مانند :پسته، زردآلو، و… به‌طور محدود تر می‌باشند. جمعیت گمیچی طبق امار شبکه بهداشت در حدود۵۰۰ نفر می‌باشد که به علت مهاجرت زیاد به شهرهای اطراف، عمده این جمعیت را افراد سالخورده و پیر شامل می‌شوند.

منابع

  • «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.

خاطرات شما از سفر به گمیچی نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این روستای سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.