شیخ‌بابا

252

شیخ‌بابا

شیخ‌بابا یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گاودول مرکزی بخش مرکزی شهرستان ملکان واقع شده‌است.شغل اصلی مردم کشاورزی است و عمده محصو...

با سلام خدمت شما بیننده گرامی ! اطلاعات نمایشی در زیر از ویکی پدیا جمع آوری شده و ممکن است قدیمی یا صحیح نباشند. لطفا با نشر صحیح اطلاعات ما را یاری کنید.

معرفی روستای شیخ‌بابا

شیخ‌بابا

شیخ‌بابا یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گاودول مرکزی بخش مرکزی شهرستان ملکان واقع شده‌است.شغل اصلی مردم کشاورزی است و عمده محصول تولید شده انگور گرود زردآلو و فراوری کشمش همچنین کشت دیم گندم ،جو و نخود می باشد .از نظر جغرافیایی کوهستانی و در منتها الیه جلگه شهرستان ملکان میباشد ،روستاهای شیخ بابا با روستاهای شیخ الاسلام،قلی کندی، قلعه جوق و روستای شیروانشالو همسایه است ،شواهد زیادی بر تاریخی بودن روستا وجود دارد و در اطراف روستا کنده کاری و کاوشهای مخفیانه زیادی صورت گرفته . از جمله جازبه های روستا چشمه طبیعی شورسو میباشد که آب آن دارای خواص درمانی است. همچنین پل تاریخی قیزلار کورپوسی در نزدیکی روستا و بر روی رودخانه مردق چای قرار دارد .مورد دیگر که قابل ذکر است یک قبر تاریخی منتسب و معروف به میر حسن کماندر در بالای تپه ای که روستا در دامنه آن قراردارد است ،اهالی روستا و روستاهای همجوار ارادت خاصی به این مکان دارند و به زیارت قبر این سید ،مخصوصا در ایام محرم میروند . محل فعلی روستا سابقه ای حدودا شصت ساله دارد و محل قدیمی روستا در کنار رودخانه مردق چای بوده که به دلیل سیل آبهای مکرر اهالی حدود شصت سال پیش به سمت جنوب و به قسمت مرتفع تر نقل مکان کرده اند در حال حاضر از روستای قدیمی چیزی باقی نمانده و غیر از آثار جزئی آن مکان به باغ و زمینهای کشاورزی تبدیل شده است .

منابع

  • «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.

خاطرات شما از سفر به شیخ‌بابا نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این روستای سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.