معرفی و اطلاعات کامل شهر زهک

10.1K

زهک

زَهَک یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان ایران است. این شهر، مرکز شهرستان زهک است. جمعیت این شهر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، برابر با ۷۵۴۱۹ نفر بوده‌است....

با سلام خدمت شما بیننده گرامی ! اطلاعات نمایشی در زیر از ویکی پدیا جمع آوری شده و ممکن است قدیمی یا صحیح نباشند. لطفا با نشر صحیح اطلاعات ما را یاری کنید.

معرفی شهر زهک

زهک

زَهَک یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان ایران است. این شهر، مرکز شهرستان زهک است. جمعیت این شهر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، برابر با ۷۵۴۱۹ نفر بوده‌است.

شهرستان زهک در نقطهٔ پایانی جادهٔ ترانزیت و خط آهن در حال ساخت چابهار به مرز افغانستان قرار دارد و مرز میلک نقطه مهمی در ارتباط ایران و آسیای میانه است.

شهر زهک پیش از تقسیمات کشوری جدید جزئی ازشهرستان زابل به‌شمار می‌آمد. این شهرستان با مساحت ۹۵۰ کیلومتر مربع در شمال استان قرار گرفته و فاصله مرکز شهرستان تا مرکز استان ۲۱۳ کیلومتر است و از یک شهرودو بخش (مرکزی وجزینک) و چهار دهستان (زهک، خواجه احمد، جزینک، خمک) با ۲۰۳ آبادی دارای سکنه تشکیل یافته‌است.

بر طبق تصویب‌نامه هیئت وزیران، بخش شهرکی و نارویی از شهرستان زابل تفکیک شده‌است و به شهرستان زهک بامرکزیت زهک ارتقاء یافت.

این شهر دارای آب و هوایی گرم و خشک است. مردم آن اغلب کشاورز و دامدار هستند و به برکت رودخانه فصلی هیرمند و چاه نیمه‌های چهارگانه تعدادی از اهالی به شغل صیادی اشتغال دارند.

از نقاط دیدنی این شهرستان می‌توان به چاه نیمه‌ها چهارگانه که علاوه بر مخازن ذخیره آب شرب و کشاورزی مکانی برای تفریح مردم می‌باشند، ودهانهٔ غلامان، زاهدان کهنه، جنگل جزینک، باغ وحش، رودها کانال‌ها ومعابر آب، آتشکدهٔ کلکنگ، روستای باستانی قلعه نو، ده رستم، پنج سهمی و بسیاری نقاط جذاب دیگر نام برد. فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه زابل در مجتمع تحقیقاتی تفریحی بقیه ا۰۰۰ دانشگاه زابل در کنار چاه نیمه‌ها زمینه رشد و توسعه بخش کشاورزی را مهیا می‌سازند.

این شهرستان ازایستگاه پرورش ماهی زهک به عنوان تنها ایستگاه تکثیر ماهیان تکثیر ماهیان گرم آبی در شرق کشور با ظرفیت تولید ۳ میلیون قطعه بچه ماهی و دو کارگاه مدار بسته پرورش ماهیان سرد آبی با ظرفیت ۱۰۰ تن در سال و تکثیر ماهیان سرد آبی با ظرفیت ۵/۵ میلیون تن در سال و بهترین نژاد کاو سیستانی با جمعیتی بالغ بر ۱۴۰ هزار راس برخوردار می‌باشد.

سد زهک که در ۲۷ کیلومتری جنوب شرقی زابل قرار دارد رودخانه سیستان را به دو کانال تقسیم می‌کند. یکی کانال طاهری و دیگری کانال شهر نامیده می‌شود.

ساخت دانشگاه آزاد زهک نیز از سال ۱۳۸۵ آغاز شده‌است. شهرستان زهک دارای طرفیت‌های ویژهٔ اقتصادی، تجاری، سیاحتی، کشاورزی و تحقیقاتی می‌باشد که متأسفانه با کم‌کاری و کوتاهی وبی کفایتی مسئولان این شهرستان از نظرها دور مانده‌است. منطقه‌ای که با تغییرات زیاد مقامات در آن هیچ تغییری در رویه کاری آنان ایجاد نمی‌شود. به امید روزی که مسئولی دلسوز و از دل مردم همهٔ استعدادهای زهک را شکوفا نماید.

تاریخ

شهر هخامنشی دهانه غلامان یا دروازه بردگان در پیرامون زهک قرار دارد.

بررسی باستان‌شناختی در تپه گوری کهنه زهک به شناسایی دو دوره استقراری اشکانی و «اسلامی پسین» انجامیده‌است. این شهرهم اکنون دروازه تجارت ایران به کشورافغانستان وجاده ابریشم می‌باشد

منابع

  • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: مؤسسهٔ گیتاشناسی، ۱۳۸۳ خورشیدی، ص۱۳۰.
  • نام شهردار

خاطرات شما از سفر به زهک نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.