معرفی و اطلاعات کامل شهر اندوهجرد

1.9K

اندوهجرد

اندوهجرد در استان کرمان در جنوب شرقی ایران در منطقه کویری قرار دارد. این شهر در ۲۰ کیلومتری جنوب بخش شهداد شهرستان کرمان و ۱۰۰ کیلومتری شمال شرق شهر ک...

معرفی شهر اندوهجرد

اندوهجرد

اندوهجرد در استان کرمان در جنوب شرقی ایران در منطقه کویری قرار دارد. این شهر در ۲۰ کیلومتری جنوب بخش شهداد شهرستان کرمان و ۱۰۰ کیلومتری شمال شرق شهر کرمان واقع است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۲٫۹۱۵ نفر و در سال ۱۳۸۶ آن را در حدود ۴ هزار نفر تخمین زده شده‌است.در حال حاضر جمعیت آن حدود ٧ هزار نفر تخمین زده می‌شود.

موقعیت

شهر اندوهجرد در سال ۱۳۸۳ خورشیدی از ادغام دو روستای اندوهجرد و گودیز تشکیل شد. اندوهجرد از سوی غرب در میان کوهپایه‌های کوهستان پلوار و از سوی شرق کویر لوت قرار گرفته‌است.

و بین دو بخش شهداد و گلباف قرار دارد.

از محله‌های اندوهجرد می‌توان به گودیز، شریف‌آباد، شاهرخ آباد، مهدیه، قبله، سی دستگاه اشاره کرد.

در منطقه اندوهجرد سدی به نام سد اندوهجرد [۱] و یک گسل زمین‌شناختی نیز به نام گسل اندوهجرد قرار دارد. در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۷۶ خورشیدی زمین‌لرزه‌ای در منطقه گلباف، روستای اندوهجرد را نیز لرزاند.[۲]

از محصولات اندوهجرد می‌توان به انواع خرما و مرکبات اشاره کرد.[۳]

دارای روستا های زیادی ازجمله پیرغیب، زوار، کدروت، جهر، پشوییه، هنزا و... اشاره کرد. که در این روستا ها کشاورزی رونق بسیار دارد.

فرهنگ

از سازهای بومی منطقه اندوهجرد می‌توان به گونه‌ای بوق صدفی به نام سفیدمهره اشاره کرد.

جاذبه‌های گردشگری

از جاذبه‌های گردشگری اندوهجرد می‌توان به قلعه کت‌کتو در مجاورت روستای گودیز اشاره کرد که مورد کاوش‌های باستان‌شناسی هم قرار گرفته است.

همچنين تپه های شنی روستای هنزا

غار خفاش ها، کوه های اره اره جهر

باغ های سرسبز کدروت

و همچنین بزرگترین پارک منطقه شهداد و گلباف تحت عنوان پارک ثامن فاز١، در سال ٩٨ در ورودی این شهر افتتاح گردید که دارای آمفی تئاتر روباز، آب نما، پارک بازی کودکان و زمین فوتبال و... است.

منابع

پیوند به بیرون

خاطرات شما از سفر به اندوهجرد نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.