مورود

124

مورود

مورود، روستایی از توابع بخش آسارا شهرستان کرج در استان البرز ایران است. روستای مورود در ۳۵ کیلو متری جاده کرج_چالوس قرار دارد.این روستا با ...

معرفی روستای مورود

مورود

مورود، روستایی از توابع بخش آسارا شهرستان کرج در استان البرز ایران است.


روستای مورود در ۳۵ کیلو متری جاده کرج_چالوس قرار دارد.این روستا با یک جاده اسفالت که حدود ۵ کیلو متر طول دارد به جاده چالوس وصل می‌شود.برای رفتن به این روستا می‌توان از تاکسی‌های خطی که در میدان کرج قرار دارد استفاده کرد.ارتفاع روستا مورود حدود ۲۱۰۰ متر می‌باشد . روستای مورود دارای چندین تایفه میباشد که قدیمی ترین و بزرگ ترین ان فتحلیان میباشد. یکی از پر بازدید کننده ترین و زیبا ترین مکانها ابشار زیبا و بلندی،به نام ((چاه سر تندور)) به زبان محلی که به معنی چاه بر روی تنور میباشد که راه ورود به این ابشار بعد از ورودی به روستا و پس از نگهبانی در سمت چپ به مدت ۱۵ دقیقه کوهپیمایی خیلی خیلی سخت که فقط ورزکاران حرفه ای کوهنوردی میتوانند عبور کنند میباشد .همچنین در نزدیکی روستا در سمت راست در کنار جاده یک چشمه وجود دارد که به دلیل وجود نگهبانی سرسخت نمیتوان به چشمه رفت.در سمت جنوب شرقی روستا قله منار ( گله وی) با ارتفاع تقریبی ۳۵۲۰ واقع شده‌است.این قله حد فاصل بین این روستا و روستا واریان و سیجان است.در گذشته نه چنان دور راه ارتباطی این روستا با تهران از سمت شرق روستا در مجاورت کوه‌های لانیز(هلی‌ورک)سیجان و سنگان بود.

جمعیت

این روستا در بخشداری آسارا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۹۰۰ نفر (۱۱۱۱خانوار) بوده‌است.

زبان

زبان مادری مردم روستای مورود کرجی است.

منابع

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.

خاطرات شما از سفر به مورود نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این روستای سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.