هیق (خواجه)

649

هیق (خواجه)

هیق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان مواضع‌خان شمالی بخش خواجه شهرستان هریس واقع شده‌است.یکی از مکان های دیدنی روستا چشمه 《لیلی و...

با سلام خدمت شما بیننده گرامی ! اطلاعات نمایشی در زیر از ویکی پدیا جمع آوری شده و ممکن است قدیمی یا صحیح نباشند. لطفا با نشر صحیح اطلاعات ما را یاری کنید.

معرفی روستای هیق (خواجه)

هیق (خواجه)

هیق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان مواضع‌خان شمالی بخش خواجه شهرستان هریس واقع شده‌است.یکی از مکان های دیدنی روستا چشمه 《لیلی ومجنون》است که واقع در کوه روستاست.این روستا مکان هایی دارد که ثبت ملی شدند مثل گورستان این روستا،قلعه سنگرکه قدمت این سنگر برمیگردد به دوره اول هزاره اول قمری و بقایای قلعه بربرکه قدمت این قلعه برمیگردد به عصر مفرغ(برنز).همسایه های این روستا ،روستاهای سرخه گاو،حسینآباد،باجه باج،جیغه و...هستند.

محل سکونت پیشین اهالی روستا در قسمت مرتفع روستا با نام "قلعه" بود که بعدا به دلایلی به ارتفاع پایین تر و نزدیک چشمه موجود در همان حوالی نقل مکان کرده و فعلا نیز در آنجا ساکن می باشند.

بافت خانه های روستا تا قبل از زلزله سال 1391 ورزقان، کاملا سنتی و از کاه گل بود ولی به دلیل تخریب اکثر خانه ها توسط زلزله مذکور، خانه های جدیدا از نوع فولادی یا بتنی نوسازی شده اند.

از محصولات این روستا می توان به سیب و زردآلود اشاره کرد. فعالیت عمده آنها کشاورزی و دامداری است. این روستا یک روستا مذهبی در منطقه قره داغ محسوب می شود و از دیر باز دارای علما مذهبی بزرگ بوده است.

منابع

  • «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.

خاطرات شما از سفر به هیق (خواجه) نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این روستای سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.