ساری‌قیه (مراغه)

59

ساری‌قیه (مراغه)

ساری‌قیه یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سراجوی جنوبی بخش سراجو شهرستان مراغه واقع شده‌است. روستای ساری­قَیه از توابع بخ...

معرفی روستای ساری‌قیه (مراغه)

ساری‌قیه (مراغه)

ساری‌قیه یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سراجوی جنوبی بخش سراجو شهرستان مراغه واقع شده‌است.

روستای ساری­قَیه از توابع بخش سراجو دهستان سراجوی غربی در حاشیه جنوبی حوضۀ رودخانۀ لیلان­ چای و در همسایگی روستاهای اوخچی، گؤیجۀ­قلعه، کوسه­ صَفر و قَطان (قاتان) واقع شده است. این روستا در فاصله 30 کیلومتری (خط مستقیم)، جنوب­شرقی شهر مراغه و 8 کیلومتری جاده آسفالته مراغه به سَراَسکند (هشترود) قرار گرفته است. در گذشته محل دسترسی به روستا با مشکلات زیادی همراه بوده و امروزه با آسفالت شدن مسیر ارتباطی تا حدودی امکان دسترسی و تردد برای مردم روستا هموار شده است.

 براساس مطالعات باستان شناسي که توسط هياتي به سرپرستي سعيد ستارنژاد از دانشگاه محقق اردبيلي انجام شده است؛ روستای ساری­ قَیه در حاشیه رودخانۀ لیلان­چای و در کمرکش کوه صخره­ای شکل گرفته است. نام­جای روستای ساری­قَیه از دو واژۀ ترکی «ساری» به معنای زرد رنگ، و از پسوند «قَیه / قایا» به معنای صخره الهام گرفته، که وجه­ تسمیۀ روستا، نشانگر شکل­گیری روستا در دامنۀ صخره­ است در اين روستا تعدادي فضاي دستکند صخره اي قرار دارد که کاربري هاي چون آب انبار، پناهگاهي داشته و متعلق به عصر آهن و دوران اسلامي است.

منابع

  • «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.

خاطرات شما از سفر به ساری‌قیه (مراغه) نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این روستای سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.