علی‌بیگلو (شبستر)

319

علی‌بیگلو (شبستر)

علی‌بیگلو یکی از روستاهای، استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گونی مرکزی بخش مرکزی شهرستان شبستر واقع شده‌است. از شمال به روستاهای هریس و مش...

با سلام خدمت شما بیننده گرامی ! اطلاعات نمایشی در زیر از ویکی پدیا جمع آوری شده و ممکن است قدیمی یا صحیح نباشند. لطفا با نشر صحیح اطلاعات ما را یاری کنید.

معرفی روستای علی‌بیگلو (شبستر)

علی‌بیگلو (شبستر)

علی‌بیگلو یکی از روستاهای، استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گونی مرکزی بخش مرکزی شهرستان شبستر واقع شده‌است.

از شمال به روستاهای هریس و مشنق از جنوب به دریاچه ارومیه از شرق به کوزه‌کنان و از طرف غرب به بندر شرفخانه محدود می‌شود.

اکثر اهالی این روستا به علت بالا بودن سطح سواد و فرهنگ، علاوه بر اشتغال به کشاورزی و دامداری در زمینه صنعت نیز یکی از پیشگامان شهرستان شبستر محسوب میشوند به گونه ای که دومین ناحیهٔ بزرگ تولید آجر سفال و آجرهای فساری در این روستا مستقر می‌باشد علاوه بر آن یکی از برجسته‌ترین و با عظمت‌ترین بناهای دوره‌های اخیر در ساخت مساجد اسلامی که می‌توان به آن لقب بزرگ ترین مسجد جامع شهرستان شبستر نیز اطلاق نمود مسجد جامع روستای علی بیگلو می‌باشد .

همچنین یکی از شخصیت‌های سیاسی شناخته شده این روستا که به عنوان نماینده مردم شهرستان شبستر در مجلس شورای اسلامی و نیز به عنوان یکی از روحانیون مبارز دوره‌های اول انقلاب اسلامی ایران می‌شود به ایشان اشاره کرد که از لحاظ سطح علمی در مرتبه مرجعیت حوزه نیز بوده‌است حاج میرزا باقر آخوندی است که نماینده دوره دوم مجلس شورای اسلامی بودند. همچنین علی علیلو نیز که یکی از نخبگان سیاسی و مذهبی شهرستان قلمداد می‌شوند و در دوره نهم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده شهرستان شبستر در حال خدمت میی باشند از همین روستا قد علم نموده و رشد و نمو یافته‌است و هنوز به صورت مستمر به علی بیگلو رفت‌وآمد می نمایند. علاوه بر این یکی از برجسته‌ترین سرمایه گذاران بخش خصوصی که به عنوان نماد ایجاد اشتغال و آبادانی در سطح شهرستان شبستر و استان آذربایجان شرقی شهرت خاص و عام دارند .مرحوم حاج مقصود هادی پور کسی است که اولین و یکی از بزرگترین برندهای تولید لوله و اتصالات پلی اتیلنی را در سطح کشور ایجاد نمودند و نقش بسزایی در رشد و شکوفایی این روستا و بالا رفتن سطح فرهنگی آن ایفا نموده‌اند.

هم اینک نیز این روستا در سایهٔ تلاش‌های مستمر اهالی آن به رشد اقتصادی ، علمی و فرهنگی خود ادامه می‌دهد. یکی از جالب‌ترین آمارهای کشورایران از لحاظ مهاجرت مربوط به این روستا میباشد که یکی از نادرترین روستاهای کشور محسوب می‌شود که دارای مهاجرت معکوس و منفی می‌باشد . در خصوص مرحوم آیت‌الله آخوندی و مرحوم حاج مقصود هادی پور و فعالیت‌های انقلابی، فرهنگی و عمرانی ایشان که اولی نماد فرهنگ و اخلاق و دومی نماد تلاشگری وسازندگی همه جانبه روستای علی بیگلو هستند می‌توان به مقدمه کتاب مجمع الاحادیث مرحوم آخوندی و مقدمه کتاب آهسته آهسته و مقاله آخوندی ستاره ای از علی‌بیگلو در آسمان پرستاره شهر قم نوشته دکتر اصغر هادی پور فرزند مرحوم حاج مقصود هادی پور که اولی مجموعه شعر و دومی مقاله ایست که درکنگره ملی شبستر در قلمرو فرهنگ وهنر در اسفند1391ارایه شد، رجوع نمایید. این روستا هم‌اکنون نیز با توجه به زیرساختهای آماده شده توسط این دو بزرگوار و در سایه حمایت قاطبه مردم از راه و روش این دو بزرگوار هم‌اکنون نیز مسیر رشد و توسعه را طی نموده و در عرصه‌های تحصیل و تولید گامهای مهمی برداشته‌است.

منابع

  • آمار دهیاری روستای علی بیگلو - آمار بخشداری بخش مرکزی شهرستان شبستر
  • «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.

خاطرات شما از سفر به علی‌بیگلو (شبستر) نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این روستای سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.