کلور

کلور

316

کلور

کلور (به تاتی: کلور، kəlur) شهری است از توابع شهرستان خلخال در استان اردبیل ایران است. این شهر مرکز بخش شاهرود شهرستان خلخال است و مردم آن به زبان تات...

معرفی شهر کلور

کلور (به تاتی: کلور، kəlur) شهری است از توابع شهرستان خلخال در استان اردبیل ایران است. این شهر مرکز بخش شاهرود شهرستان خلخال است و مردم آن به زبان تاتی صحبت می‌کنند. این شهر در جریان جنگ ایران و عراق ۳۸ شهید تقدیم میهن کرده‌است.

سوغات

نان زرین کلور که هم نان و هم نوعی شیرینی محسوب میشود و اکثراً برای صبحانه بر سر سفره مردمان منطقه شاهرود قرار دارد،نانی خوش رنگ و خوش پخت و بسیار خوش طعم که در میانش دله که مخلوطی از ارد برشته گردوی اسیاب شده و شکر یا عسل وروغن محلی تشکیل شده قرار میدهند و در تنور های سنتی پخت میشود.بروی زیبایی ظاهری روی نان را با زرده تخم مرغ رومال میکنند تا در پخت زیبا و اتشین به نظر بیاید.

همچنین حلوا (حَوّلا)هم جزو شیرینی های نتطقه است که به چند روش مختلف پخته شده و به‌شکل لوزی برش داده و سرو میکنند.گردو بادام فندق عسل و دام زنده هم جزو سوغات منطقه کلور است اما بیشتر از همه این روزها زعفران کاشت کلور که عطر و رنگ بسیار بالایی دارد در زمره بهترین سوغات شهر کلور به حساب میاید.صنایع دستی و بالش دوزی و صنایع دستی مرتبط هم برای گردشگران جذاب خواهد بود

همچنین بدلیل رویش گیاهان خاص دارویی منطقه دامپروری در شاهرود رواج دارد و محصولات لبنی کلور بدلیل چرای ازاد دامها در صحراهای منطقه با گیاهان و علوفه های ویژه منطقه طعم و خاصیت طبیعی عالی خاص خودش را دارد و ماست و شیر و دوغ و روغن منطقه شهرت خاصی دارد.همچنین زنبور داری دراین منطقه به‌صورت ازاد و طبیعی صورت میگیرد و یکی از بهترین عسل های ایران را داراست.

موقعیت

کلور در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر خلخال و در دامنهٔ غربی رشته‌کوه البرز تالش و شرق کوه آق داغ قرار دارد. ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۱۵۵۰ متر است و آب و هوای آن در تابستان معتدل و در زمستان سرد است. ترکیبی از آب و هوای شمالی و کوهستانی باعث شده‌است تا این شهر از نظر آب و هوایی در حالت ایده‌آلی برای گردشگری قرار داشته باشد.

اهالی کلور به زبان تاتی (از زبان‌های ایرانی) تکلم می‌کنند. تاتی یکی از کهن‌ترین زبان‌های ایرانی است که از دیدگاه زبان‌شناسی، ارزش ویژه‌ای دارد. این زبان بازماندهٔ زبان فارسی پهلوی است که پیش‌تر به شکل گسترده در ایران رواج داشته‌است؛ ولی رفته‌رفته توسط جایگزین شده و هم‌اکنون تنها در مناطق محدودی هنوز باقی مانده‌است.

فرهنگ

امروزه با آگاهی مردم شهر نسبت به تاریخ و فرهنگ کهن خود، زبان تاتی در کلور و شهرهای اطراف جان تازه‌ای گرفته و تلاش مردم این شهر بر آن است تا با جان و دل از آن محافظت کنند. خانواده‌ها نیز سعی دارند فرزندانی با اصالت که به هویت خود افتخار می‌کنند و زبان آباء و اجدادی خود را حفظ می‌کنند تربیت کنند. زبان تات‌ها بیشتر از همه به زبان تالش ها نزدیک است طوری که هر کدام می توانند با زبان خود با هم گفتگو کنند همچین زبان تات ها به زبان لرها و کردها و گیلک‌ها نیز شباهت دارد، دلیل این شباهت و برخی اشتراکها بر قدمت و کهن بودن زبان تاتی برمی‌گردد که به علت وجود ریشه مشترک ، اشتراک بسیاری با زبانها و گویشهای دیگر دارا می‌باشد.

آداب و رسوم این دیار نیز در حال احیاشدن است. جشنواره رغایب یکی از مراسم معروف استان استان اردبیل چند سالی است که به مانند گذشته‌های دور در این شهر باستانی شکل رسمی به خود گرفته‌است.

مناطق گردشگری

منطقه گردشگری امامزاده عبدالله کلور با طبیعت سرسبز از قطب‌های گردشگری استان اردبیل به شمار می‌رود. عبور رودخانه شاهرود از کنار این محوطه و طبیعت زیبا با باغ‌های گردو و سیب زیبایی‌های خاصی به آن بخشیده است. کلور درسال‌های دور منطقه‌ای بالاتر از شهر فعلی بوده که به دلیل زلزله‌ای مهیب ویران گشته و شهر فعلی از پایه ساخته می‌شود. آثار بسیاری از وجود شهر قدیم کلور که حدود۴۰۰۰سال قدمت داشته یافته شده ولی به دلیل اینکه حفاری علمی و دقیقی صورت نگرفته این آثار و دفینه‌ها توسط قاچاقچیان عتیقه به صورت غیرقانونی حفاری و کشف می‌گردد و در بازار سیاه عتیقه به فروش می‌رسد.

جستارهای وابسته

فهرست شهرهای ایران

منابع

خاطرات شما از سفر به کلور نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.