معرفی و اطلاعات کامل شهر اصلاندوز

728

اصلاندوز

اصلاندوز یکی از شهرستان های استان اردبیل و مرکز شهرستان اصلاندوز است. اصلان در زبان ترکی شیر و دوز به معنی دشت است و اصلان دوز یعنی دشت شیر و این بدان...

معرفی شهر اصلاندوز

اصلاندوز

اصلاندوز یکی از شهرستان های استان اردبیل و مرکز شهرستان اصلاندوز است. اصلان در زبان ترکی شیر و دوز به معنی دشت است و اصلان دوز یعنی دشت شیر و این بدان خاطر است که در روزگاران گذشته شیرهای زیادی در آن جا یافت می‌شد و بعدها نسلشان منقرض شد. اصلاندوز در قسمت جنوب غربی شهرستان پارس‌آباد در استان اردبیل واقع شده‌است که، از شمال به رود ارس و مرز ایران و کشور جمهوری آذربایجان، از جنوب به شهرستان بیله سوار وگرمی، از شرق به بخش مرکزی شهرستان پارس‌آباد وبخش اسلام‌آباد و از غرب به شهرستان کلیبراستان آذربایجان شرقی محدود است. بر اساس مصوبه دولت در تاریخ۵ اسفند ۹۷ اصلاندوز به شهرستان تبدیل شد.

جمعیت

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۶٬۳۴۸ نفر (در ۱٬۷۶۰ خانوار) بوده‌است.

دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاه آزاد اسلامی اصلاندوز در سال ۱۳۸۶ واحد خود را در اصلاندوز ایجاد نموده‌است اکنون این دانشگاه ۲۷۱ نفر دانشجو دارد که سی نفر استاد به تدریس آنان مشغولند و از این سی نفر سه نفر زن هستند..

اطلاعات بیشتر

جیمز موریر، مؤلف «ماجراهای حاجی بابای اصفهانی»، که دویست سال پیش از اصلاندوز دیدن کرده شهر را چنین توصیف می‌کند، "وقتی به اصلاندوز رسیدیم، به جای روستا، مکانی را یافتیم شامل مجموعه‌ای از سرپناه‌هایی که تعدادی ایلات بدبخت فرار کرده از اراضی روسیه با نی و نمد برپا کرده بودند. در اینجا تپه‌ای مصنوعی مخروطی شکلی بود منسوب به تیمور لنگ، که ایرانیان با کشیدن نرده‌ای در اطراف آن را به صورت سنگری برای دفاع از سواحل ارس آماده می‌کردند. ..."

در اواخر دهه ۱۳۲۰، بر اساس جلد چهارم فرهنگ جغرفیایی ایران، اصلاندوز ۲۵ تن سکنه داشت.

نبرد اصلاندوز میان ایران و روسیه (اکتبر ۱۸۱۲) که به شکست ایران و امضای عهدنامه گلستان انجامید در این مکان انجام یافته‌است.

منابع

اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.

خاطرات شما از سفر به اصلاندوز نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.