معرفی و اطلاعات کامل شهر وایقان

5.9K

وایقان

وایْقان یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی که در بخش مرکزی شهرستان شبستر واقع است. جغرافیا شهر وایقان در ۵ کیلومتری جنوب شهر شبس...

با سلام خدمت شما بیننده گرامی ! اطلاعات نمایشی در زیر از ویکی پدیا جمع آوری شده و ممکن است قدیمی یا صحیح نباشند. لطفا با نشر صحیح اطلاعات ما را یاری کنید.

معرفی شهر وایقان

وایقان

وایْقان یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی که در بخش مرکزی شهرستان شبستر واقع است.

جغرافیا

شهر وایقان در ۵ کیلومتری جنوب شهر شبستر واقع شده‌است.

جمعیت

جمعیت آن بالغ بر ۵ هزار نفر و در فصل کاری (خرداد-تیر-مرداد-شهریور) حدود ۴۵۰۰ نفر جمعیت شناور به آن اضافه می‌شود.

کار و فعالیت اکثریت مردم وایقان، آجرپزی بوده و اکثر خانواده‌ها دارای کوره آجرپزی هستند و برخی نیز به کشاورزی و دامپروری مشغول می‌باشند.

نامگذاری

محمدحسین خلف تبریزی در جلد چهارم برهان قاطع صفحه ۲۵۵۵ در ریشه یابی واژه وایقان آن را در زبان فارسی به دو بخش جداگانه وای و قان تقسیم می‌نماید و می‌نویسد: قان کلمه فارسی باستان و همردیف کلمه کند، گند، جنگ، جان به معنای آبادی و شهر است و وای به معنی چاه بوده‌است؛ و علت ان چاه‌ها و قنات‌های فراوان بوده‌است که در این منطقه وجود داشته‌است.

  • وایقان دگرگون شده واژه پارسی بایگان می‌باشد.
  • در برخی منابع علت نامگذاری این شهر راکه از ۲ واژه وای و قان به معنی وای و خون تشکیل شده، حمله قشون شوروی به این منطقه بوده که باعث جنگ و کشتار مردم بوده به نحوی که در آبراهه‌های این شهرکه هنوز برخی ازآنها در محله‌های قدیمی موجوداست خون مردمان این شهر جاری بوده و به همین جهت نام این شهر وایقان به معنی ایوای جنگ و کشتار و خون‌ریزی گذارده شده‌است.

جاذبه‌های گردشگری

  • مسجدجامع وایقان
  • کوره‌های آجرپزی
  • مقبره وایقانلی آدم

مسجد سوخلار

منابع

  • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳خ.
  • مختصات

خاطرات شما از سفر به وایقان نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.