واکنش‌ها به فعالیت شبانه اصناف میبد

واکنش‌ها به فعالیت شبانه اصناف میبد

27

واکنش‌ها به فعالیت شبانه اصناف میبد

یزد- ایرنا- اجرای طرح فعالیت شبانه فروشگاه‌های مواد غذایی و میوه فروشی ها در میبد که در راستای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا اجرا شد واکنش‌هایی را در میان اصناف ...

واکنش‌ها به فعالیت شبانه اصناف میبد

یزد- ایرنا- اجرای طرح فعالیت شبانه فروشگاه‌های مواد غذایی و میوه فروشی ها در میبد که در راستای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا اجرا شد واکنش‌هایی را در میان اصناف و خریداران این شهر به دنبال داشت.

طرح یاد شده  برای کاستن از تردد روزانه شهروندان در سطح شهر از ساعت ۲۳ تا هشت صبح در حال اجرا است.

با شروع بیماری کرونا و سرعت شیوع آن به طور مرتب از مردم خواسته شد تا برای پیشگیری از مبتلا شدن به این بیماری از ترددهای غیر ضروری خود در سطح شهر بکاهند و تعطیلی اصناف به صورت‌های گوناگون تنها راه چاره در نظر مسوولان بود که سعی دارند از تردد مردم در شهر کاسته و از سرایت این بیماری جلوگیری کنند.

در اولین اطلاعیه اداره صنعت ، معدن و تجارت میبد، همه اصناف به غیر از سوپرمارکتها ،میوه فروشی، نانوایی، قصابی ، مرغ و ماهی تا اطلاع ثانوی تعطیل اعلام شد.

از فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای مواد غدایی هم خواسته شد مایحتاج ضروری مردم را به صورت اینترنتی تامین کنند و بعد از مدتی با دستورالعملی دیگر از آنها خواسته شد به صورت شبانه روزی دایر باشند.

در حال حاضر نیز با دستورالعمل جدید از همه فروشگاه‌های زنجیره و بزرگ مواد غذایی  ، سوپر مارکت‌ها و میوه فروشی درخواست شده که از ساعت ۲۳ شب تا ۸ صبح دایر باشند و تاکید شده در صورت تخلف مورد پیگرد قانونی از طریق اماکن ، تعزیرات و مقام قضایی شهرستان قرار می‌گیرند.

این در حالی است که اجرای طرح فعال بودن شب تا صبح  این اصناف در میان مردم و فروشندگان نظرات مخالف و موافق زیادی را دارد.

به گفته محمد رضا محمدی، فروشنده میبدی این طرح بسیار خوبی است اما از ابتدا باید شروع می‌شد و با مراعات کردن از سوی مردم نتیجه خوبی هم داشت.

فروشنده دیگری که خواست نامش فاش نشود ، گفت: با وجود اینکه فروش مغازه ها افت پیدا می‌کند اما برای کنترل بیماری و کاهش تردد مردم راهکار خوبی است.

وی با اشاره به اینکه این طرح باید از ابتدا قبل از شیوع بیماری در همه محلات شهر اجرا می‌شد ، افزود: مفید بودن اجرای این طرح در حال حاضر هم مشروط به  اجرای آن  در شهر اردکان در ۱۰ کیلومتری شهر میبد است که اگر در آنجا اجرا نشود مردم در ساعات تعطیلی فروشگاه‌ها در میبد برای خرید به اردکان می‌روند.

حبیب زارع یکی از خرید کنندگان از سوپرمارکت هم گفت: این طرح برای جوان‌تر ها مشکلی ایجاد نمی‌کند اما افراد سالمند ساعت ۱۱ شب برای بیرون آمدن از خانه برای خرید مشکل دارند.

به گفته سید جلال میرزازاده هم این ساعات دایر بودن فروشگاه‌ها از ساعت ۱۱ شب تا ۸ صبح مشکل دارد و بهتر است از ساعت ۸ یا ۹ شب تا ۸ صبح باشد.

یکی از فروشندگان میوه هم از اجرای این طرح ابراز نارضایتی کرد و گفت : دایر بودن فروشگاه‌ها می‌تواند در ساعاتی از روز باشد.

مادر این فروشنده که به نظر می‌رسید برای کمک به وی در ورودی مغازه حضور داشت هم با اظهار نارضایتی از دایر بودن میوه فروشی در شب به رفت و آمد زیاد مردم در ساعت‌های اولیه دایر بودن مغازه‌ها اشاره کرد.

به نظر شهروندی دیگر دایر بودن مغازه ها در روز نمی‌تواند مشکلی داشته‌باشد چون مردم طبق  روال همیشگی خود بدون ایجاد ازدحام خرید می‌کنند و فقط باید تدابیری اندیشیده‌شود که مردم نتوانند مانند قبل به اجناس دست بزنند.

به گفته شهروندی دیگر به نام محمد علی کارگر که برای خرید به فروشگاه زنجیره‌ای آمده‌بود و از خرید کردن منصرف شد،  ساعات ۲۳ شب تا ۸ صبح می‌تواند ساعت خوبی برای دایر بودن فروشگاه‌ها باشد اما مردم همانطور که می‌بینید ایجاد ازدحام کرده‌اند به گونه ای که سخت می توان خرید انجام داد.

مدیر یکی از فروشگاه‌های زنجیره ای هم گفت : اجرای این طرح باعث ایجاد ازدحام و بالا رفتن فشار کاری فروشندگان در ساعات اولیه شده و پیش بینی هم می‌شود که  از ساعت ۲ شب به بعد مشتری نداشته‌ باشند.

وی افزود : در طول روز مردم طبق معمول بدون ایجاد ازدحام خرید خود را انجام می‌دهند.

مصطفی فلاح یکی از فروشندگان میوه هم گفت : ساعاتی که برای فروش میوه گذاشته‌اند ساعتی است که ما باید به میدان تره بار که از ساعت ۲ شب تا ۸ صبح دایر است ، برویم و بهتر است ساعت ۲ بعد از ظهر کار بسته بندی میوه‌ها شروع شود و از ساعت ۳ تا ۸ شب نیز کار توزیع انجام شود.

 خانم رضوی یکی از اهالی یخدان نیز گفت: همانطور که می‌یینید مردم به در ساعت شلوغی یعنی ساعت ۱۱ شب در حین سرما به میوه فروشی آمده‌اند و با سرما خوردن باید به بیمارستان که درگیر بیماری کرونا است ، مراجعه کنند و خود به خود بیماری بیشتر شایع می‌شود.

همسر وی هم به شدت ابراز نارضایتی کرد و این طرح را طرح خوبی ندانست و گفت بدترین کار است چون به نفع فروشنده شده چون هر چه خواست بسته بندی می‌کند .

وی تصریح کرد: دایر بودن مغازه‌ها در روز بهتر است فقط باید موارد بهداشتی را مردم رعایت کنند و هنگام خرید دستکش به دست داشته‌ باشند.

 به گفته شهروندی دیگر که خود را دکتر امامی شاغل در دانشگاه امام حسین تهران و کارمند سپاه معرفی کرد ، تصمیم گرفته شده تصمیم خوبی نیست به دلیل اینکه پراکندگی ویروس به علت سرما در شب‌ها بیشتر است.

وی افزود : ساعات دایر بودن مغازه از ساعت ۲ یا ۳  بعد از ظهر تا ۱۱ شب بهتر است ، چون مراجعه مردم برای خرید یا ساعات اولیه شروع دایر بودن مغازه‌ها یا آخرین ساعات یعنی اوایل صبح روز بعد است و در هر صورت ازدحام را به همراه خواهد داشت.

زهرا علی کریمی هم گفت: از روی ناعلاجی این وقت شب برای خرید بیرون آمده‌ام و واقعا سخت است و کار درستی از سوی مسوولان انجام نشده‌است.

وی افزود : مغازه‌ها می‌تواند صبح و بعد از ظهر در ساعاتی از روز دایر باشد.

همچنین به نظر علیرضا یزدی ساکن یخدان این طرح ، طرح خوبی نیست فروشگاه عرضه مواد غذایی را نمی توان فقط شبها دایر کرد.

وی ادامه داد : با باز بودن بودن مغازه‌ها در طول روز مردم خرید خود را به روال عادی انجام می‌دهند و شلوغی ایجاد نمی‌شود.

علی رغم موافقت‌ها و بیشتر مخالفت‌های مردمی و فروشندگان با اجرای  طرح دایر بودن شب تا صبح فروشگاه‌های عرضه مواد غذایی و میوه ، مسوولان اجرای طرح را برای جلوگیری از تردد شهروندان در شهر کاربردی می‌دانند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار میبد روز جمعه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: هدف اجرای طرح جلوگیری از تردد شهروندان در شهر برای پیشگیری از شیوع بیشتر بیماری کرونا است.

سید بهروز موسوی با اشاره به اینکه اجرای به خاطر توجه به سلامت مردم است ، افزود:  شهروندان با همکاری در اجرای طرح که تا به حال بسیار خوب اجرا شده می‌توانند به کاهش روند افزایش مبتلا شدن به بیماری کرونا کمک کنند.

وی یادآور شد: احتمالا یک یا ۲ ساعت به ساعت شروع طرح در شبهای آینده  برای رفاه حال شهروندان اضافه می‌شود.

این مسئول تصریح کرد: در طول روز مردم حتی برای اقلام غیر ضروری هم از منازل خود خارج می‌شوند اما در شب فقط نیاز به مایحتاج ضروری باعث می‌شود مردم برای خرید از منازل خود بیرون بیایند.

رییس اداره صنعت ، معدن و تجارت میبد هم گفت: این طرح در شورای تامین مصوب شده و باید با اجرا شدن در یک الی ۲ روز آینده و ملاحظه بازخورد نتایج  آن را مورد بررسی و عملی شدن در بازه زمانی خاص قرار داد.

حجت الله خلیلی از اصناف و کسبه خواست رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و رعایت فاصله بین مشتریان را جدی بگیرند.

به هر حال باید تدابیری اندیشیده شود هم مردم بتوانند مایحتاج خود را به بهترین صورت تهیه کنند ، هم فشار کاری بر کسبه وارد نیاید و همچنین از ازدحامی که خود می‌تواند منشاء سرایت بیماری شود ، جلوگیری شود.

میبد حدود ۲۳ اتحادیه صنفی فعال دارد.

مرکز شهرستان ۱۰۵هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد. 

خاطرات شما از سفر به واکنش‌ها به فعالیت شبانه اصناف میبد نگارش نظر

نظر خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن نظر ابتدا ثبت نام کنید.