بازخوانی رشادت‌های عشایر ایلام در فتح میمک

بازخوانی رشادت‌های عشایر ایلام در فتح میمک

121

بازخوانی رشادت‌های عشایر ایلام در فتح میمک

ایلام - ایرنا - در آستانه سالروز فتح میمک و به مناسبت گرامیداشت شهادت سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی، جمعی از اقشار مختلف مردم، رزمندگان دوران دفاع مقدس و فا...

بازخوانی رشادت‌های عشایر ایلام در فتح میمک

ایلام - ایرنا - در آستانه سالروز فتح میمک و به مناسبت گرامیداشت شهادت سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی، جمعی از اقشار مختلف مردم، رزمندگان دوران دفاع مقدس و فاتحان میمک روز سه‌شنبه در برنامه خاطره‌گویی و شعرخوانی در شهرستان چرداول، رشادت‌ها و دلاورمردی‌های عشایر ایلام بویژه ایل خزل را در آزادسازی ارتفاعات میمک بازخوانی و روایت کردند.

فرماندار چرداول در این برنامه گفت: فرهنگ شهادت به عنوان یک فرهنگ متعالی جامعه را  تحت تاثیر قرار می‌دهد که حضور بی‌نظیر مردم در آیین ‌قدردانی از ‌رشادت‌های سردار سلیمانی نمونه بارز و عینی آن است.

الیاس فتاحی  افزود: فرهنگ ایثار و شهادت برگرفته از فرهنگ عاشوراست و مستندسازی و چاپ کتاب تنها راه حفظ، ترویج و انتقال آن به نسل‌های بعد است. 

وی اضافه کرد: دوران دفاع مقدس پر از خاطرات تلخ و شیرین است و باید دستاوردهای آن را حفظ کنیم و به نسل‌های حاضر و آینده نشان دهیم که اجرای این برنامه‌ها نقشی مهم و مؤثری دارد.

ارتفاعات میمک بواسطه موقعیت جغرافیایی و اشراف بر خاک ۲ کشور ایران و عراق از اهمیت راهبردی برخوردار بود و در اختیار داشتن این ارتفاعات برگ برنده نیروهای نظامی کشور فاتح محسوب می‌شد. 

۲۰ شهریورماه سال ۵۹ و ۱۰ روز قبل از حمله رسمی عراق به ایران صدام در حرکتی غافلگیرانه و متجاوزانه بلندی‌های استراتژیک میمک را به تصرف خود درآورد تا پیروز جنگ تحمیلی باشد. 

صدام با حضور در این ارتفاعات و نشان دادن اقتدار پوشالی خود بر نقش موثر و تاکتیکی ارتفاعات میمک صحه گذاشت و داشتن ارتفاعات میمک را عاملی موثر برای پیروزی قاطعانه در جنگ علیه ایران اسلامی می‌دانست. 

اما او در معادلات خود مردم جان برکف و سلحشور ایران را دست کم گرفته بود و تنها قوای نظامی ایران را می‌دید که از لحاظ نیرو و تجهیزات، عراق بر آنها چربش داشت اما مردم و قدرت دفاعی آنها را نادیده انگاشته بود و غافل بود از اینکه از سوی همین مردم نابود می‌شود. 

دشمن بعثی با وجود اینکه تا بن دندان مسلح بود و از پشتیبانی دولت‌های غربی و سازمان‌های بین‌المللی بهره می‌برد اما مردم استان ایلام با دست خالی و تنها با هدف دفاع از سرزمین و آیینشان به مقابله با متجاوزان برخاستند و در این راه حماسه‌های بی‌بدیلی را خلق کردند. 

مردم ایل خزل و دیگر عشایر و ایلات استان ایلام که میمک را متعلق به خود و محل قشلاق عشایر خود می‌دیدند، این موضوع را برنتافته و برای بازپس‌گیری این منطقه به میدان رزم آمدند و همپا و هم‌دوش ارتش جمهوری اسلامی ایران برای خروج متجاوزان از میمک تلاش کردند. 

این عملیات اولین حمله آفندی نظامی در تاریخ جنگ هشت ساله تحمیلی محسوب می‌شود که با فداکاری‌ها و رشادت‌های مردان سلحشور ایل خزل ایلام، عشایر ایلام و ارتش جمهوری اسلامی ایران در روز ۱۹ دی سال ۵۹ انجام و به اولین پیروزی رزمندگان اسلام منجر شد. 

با تصرف ارتفاعات میمک با ۱۵ کیلومتر طول و عرض هفت کیلومتر، آزادی بلندی‌های کله‌قندی و قله‌های ۶۲۰ و ۶۲۵ و ۵۴۰ میمک تثبیت شد و همچنین در این عملیات ۲۰۰ کیلومتر از سرزمین‌های اشغالی آزاد شد. 

در این برنامه تعدادی از رزمندگان و بزرگان ایل خزل خاطرات فتح میمک را برای حاضرین بازگو کردند و یاد و خاطره شهیدان این فتح بزرگ را گرامی داشتند.

شهرستان چرداول به مرکزیت شهر سرابله در ۳۰ کیلومتری ایلام قرار دارد.   

خاطرات شما از سفر به بازخوانی رشادت‌های عشایر ایلام در فتح میمک نگارش نظر

نظر خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن نظر ابتدا ثبت نام کنید.