بازگشت آرامش به گروه ماشین‌سازی تبریز

بازگشت آرامش به گروه ماشین‌سازی تبریز

555

بازگشت آرامش به گروه ماشین‌سازی تبریز

تبریز - ایرنا - معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بازگشت آرامش به گروه ماشین‌سازی تبریز خبر داد و گفت: در مباحث مختلف کارها...

بازگشت آرامش به گروه ماشین‌سازی تبریز

تبریز - ایرنا - معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بازگشت آرامش به گروه ماشین‌سازی تبریز خبر داد و گفت: در مباحث مختلف کارها به سرعت در حال پیشرفت است.

میرهادی قره سید رومیانی،روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: در بدو شروع به کار "محمد شریعتمداری" در این وزارت‌خانه چالش‌هایی که این مجموعه با آن رو به رو بود، جمع بندی و راه حل های مختلفی ارایه شد و دستوراتی در خصوص حل و پیگیری آن صادر شد که هم اکنون شاهد نتایج مثبت این اقدام هستیم.

معاون امور مجلس و استان های وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در خصوص  گروه ماشین سازی تبریز گفت: حساسیت بزرگی بر روی این کارخانه ایجاد شده بود و مردم توقع داشتند که این کارخانه به جایگاه مطلوب خود از لحاظ تولیدی برسد.

وی افزود: با توجه به مطالبه مردم تبریز، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور لازم را صادر کرد و این کارخانه به صندوق حمایت و بازنشستگان فولاد بازگشت و خونی دوباره در رگ های این مجموعه جریان یافت که همه گزارش ها حکایت از افزایش بهره‌وری و  آرامش در کارخانه است.

معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تقدیر از زحمات قوه قضاییه و سازمان خصوصی سازی نیز در خصوص واگذاری این مجموعه به صندوق فولاد،گفت: در خصوص سایر شرکت های زیرنظر وزارتخانه نیز اقدامات مثبتی انجام شده که باعث افزایش بهره وری شده است.

مدیرعامل گروه ماشین سازی تبریز نیز گفت: جلوگیری از هزینه های اضافه، افزایش تولید، رسیدگی به مشکلات کارمندان، خرید تجهیزات از جمله اقداماتی بود که در ماشین سازی انجام شده است.

ناصر فرج زاده با تشکر از دستورات و حمایت های محمد شریعتمداری گفت: در این مدت گام‌های بلندی در خصوص ارتقای کمی و کیفی کارخانه برداشته ایم که نتایج خوبی داشته و این مسیر ادامه دارد که انشاالله این کارخانه به جایگاه حقیقی خویش بازگردد.

به دنبال واگذاری گروه ماشین سازی به صندوق بازنشستگی فولاد کشور و تغییر مدیریت و انتصاب سرپرست شرکت ماشین سازی تبریز، گام های اساسی برای پیشرفت و رسیدن به اوج و دوران طلایی شروع شده است که عقد قرارداد صادراتی نشانگر این امر مهم است.

گروه ماشین سازی تبریز با بیش از ۵۰ سال قدمت یکی از بزرگترین کارخانه‌های شهر تبریز واقع در قراملک و تولیدکننده انواع ماشین‌های صنعتی همانند انواع ماشین‌ابزار، کمپرسورهای صنعتی، پمپ‌های آب، الکترو موتور، لیفت تراک، انواع موتورهای دیزلی، ماشین آلات نساجی، ماشین‌های تراش، ماشین‌های فرز، ماشین های مته، قطعات ریخته و دستگاه‌های سی ان سی است.

این گروه صنعتی مادر که از نخستین واحدهای صنعتی مادر ایران محسوب می شود، در یک دهه اخیر به دلیل واگذاری های غیراصولی به افراد غیراهل با مشکلات اساسی در مدیریت و تولید مواجه شده و بخش بزرگی از نیروی انسانی آن بیکار شده بود.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی چند ماه قبل مالکیت گروه صنعتی ماشین سازی را از فرخزاد پس گرفت و  آن را به صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد، به عنوان مالک قبلی آن، پس داد.

قرارداد ساخت این کارخانه بین ایران و چکسلواکی سابق برای تولید انواع ماشین‌آلات صنعتی منعقد شد و از سال ۱۳۵۱ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. البته از سال ۱۳۴۹ و قبل از بهره‌برداری عملی ماشین سازی تبریز، سازمان گسترش وقت بر تولید ماشین‌افزار با لیسانس کشور چکسلواکی در گروه ماشین‌سازی تبریز تاکید کرد و پیش‌بینی شد و بقیه محصولات در طرح اولیه با همکاری و مشارکت کشورهای غربی و آمریکایی و تحت عنوان طرح‌های توسعه ماشین‌سازی تبریز با فناوری کشورهای فوق به مرحله اجرا درآید. در پی این برنامه‌ریزی، برای تولید پمپ‌های آب با شرکت کی.اس.بی کشور آلمان، برای تولید کمپرسورهای صنعتی با یک شرکت انگلیسی، برای تولید الکتروموتور با شرکت "گلد" آمریکا و لیفتراک و موتورهای دیزلی با یک شرکت دیگر انگلیسی قرارداد انعقاد تکنولوژی منعقد شد. ظرفیت‌های باقی‌مانده از اجرای طرح اولیه برای شرکت ماشین‌سازی تبریز شامل ماشین‌افزارهای تراش، فرز، مته و قطعات ریخته به اجرا گذاشته شد که بعدها برای همگامی با پیشرفت تکنولوژی و پاسخگویی به نیازهای مجموعه صنایع و نیز با توجه به توسعه فزاینده صنعتی و اقتصادی کشور با هدف افزایش توان تولید ، نسبت به اجرای طرح بازسازی و نوسازی ماشین‌آلات خطوط تولید و تاسیسات زیربنایی شرکت ماشین سازی تبریز اقدام شد. محصولات شرکت ماشین سازی تبریز از ۱۷ سال پیش به کشورهای اروپایی، آسیایی و آفریقایی صادر می‌شود.

خاطرات شما از سفر به بازگشت آرامش به گروه ماشین‌سازی تبریز نگارش نظر

نظر خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن نظر ابتدا ثبت نام کنید.