آبشار ارتکند

آبشار ارتکند

626

آبشار ارتکند

آبشار اُرتوکَند، تفریگاه زیبای اُرتوکَند (خنک رود) یکی از مناطق بکر و ییلاقی شهرستان کلات نادر است. این تفریگاه به دلیل آبشارهای زیبا، کوه‌های سربه فل...

معرفی آبشار ارتکند

آبشار ارتکند

آبشار اُرتوکَند، تفریگاه زیبای اُرتوکَند (خنک رود) یکی از مناطق بکر و ییلاقی شهرستان کلات نادر است. این تفریگاه به دلیل آبشارهای زیبا، کوه‌های سربه فلک کشیده و غار آبی بسیار زیبایش، مورد توجه گردشگران ایرانی و خارجی می‌باشد.

تفریگاه اُرتوکَند با طول جغرافیایی ¢ ۵۱ ° ۵۹ و عرض ¢ ۴۸ ° ۳۶ ارتفاع ۱۴۸۰ متر از سطح دریا در ۵۹ کیلومتری جنوب کلات قرار دارد. این روستا با موقعیتی میان کوهی، معتدل و خشک در مسیر دره سررود می‌باشد. رود اورتکند (سررود) که از کوه هزار مسجد سرچشمه می‌گیرد، از میان آبادی می‌گذرد. کوههای تکه خانه در ۵ کیلومتری جنوب غرب و سرشاو در ۴ کیلومتری شمال شرق آبادی است.


این مجموعه در کیلومتر ۱۱۰ مسیر مشهد به کلات نادری و در روستای سررود(کلات نادری) می‌باشد که از جاده اصلی ۱۸ کیلومتر فاصله دارد. این آبشار در حوالی بخش زاوین است و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۱٬۴۰۰ متر و متوسط بارندگی سالیانه ۲۴۷ میلی متر است.

با توجه به زیبایی و شلوغی و راه شوسه توصیه میشود در صبح زود حرکت خود را آغاز کنید . بهتر است در ساعات آغازین صبح به اردوگاه بروید وگر نه ممکن است با کمبود جا و مشکلاتی از این قبیل دست و پنجه نرم کنید.

جستارهای وابسته

آبشار اخلمد

منابع

  • کتاب دژ خدای آفرین – حسن امیری و وحدت شاکری – نشر خیزران – چاپ ۱۳۸۵

خاطرات شما از سفر به آبشار ارتکند نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.