آبشار چم آو

آبشار چم آو

891

آبشار چم آو

آبشار چم آو ماربره ایلام: استان ایلام دارای آبشار های متعددی است و  این جاذبه های زیبا را درخود جای داده است از میان این آبشار ها می توان به آبشار...

معرفی آبشار چم آو

آبشار چم آو


آبشار چم آو ماربره ایلام: استان ایلام دارای آبشار های متعددی است و  این جاذبه های زیبا را درخود جای داده است از میان این آبشار ها می توان به آبشار چم آو اشاره کرد که در 18کیلومتری جاده ایلام به صالح آباد و در بین روستای چم آو و منطقه ماربره واقع شده است. این اثر طبیعی از ویژگی هایی برخوردار است که همیشه مورد توجه گردشگران و حتی مردم منطقه قرار گرفته است و از قطب های مهم توریستی به شمار می رود. این جاذبه بی همتا در جنوب غرب استان ایلام قرار دارد محیط منحصر به فرد طبیعت زیبا و سبز و آب هوای بی نظیر از خصوصیات این اثر طبیعی است که از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به ارزش این مکان اضافه کرده است.

این آبشار زیبا در دامنه کوه برآسمان قرار دارد که منبع تامین  آب آبشار است در فصول سرد سال این کوه پوشیده از برف می شود و در شروع بهار و تابش گرمای خورشید برف ها ذوب می شود و آبی که از آن جاری میشود به آبشار چم آو می ریزد به همین دلیل این آبشار محبوب فصلی است و در فصل تابستان به مرور خشک می شود ولی با این  وجود از ارتفاع زیادی برخورداراست که در بهار بسیار پرآب است آب آبشار به رودخانه چم آو و در نهایت  پس از مسافت کوتاهی به رودخانه گدار خوش می ریزد.این آب ها در مسیر خود درختان بسیاری را آبیاری می کنند و تاثیر به سزایی در شکل گیری محیط اطراف خود گذاشته اند وجود ویژگی های مطلوب از جمله آب و هوا مناسب، انبوه پوشش های گیاهی منجرب شده است که حیواناتی این مکان را برای زندگی انتخاب کنند.

آبشار چم آو در زمره آبشارهای پلکانی است  و شامل سه پله می شود آنچه باعث تمایز این اثر زیبا نسبت به تمام آبشارهای این استان شده است نحوه ریزش آن است که از یک صخره هلالی شکل و بزرگ سرازیر می شود و صحنه ی شگفت انگیزی را به وجود می آورد.آنچه لازم به ذکر است بی توجهی مسئولان و عدم مدیریت نسبت به آن است به طوری که آسیب های بسیار و جبران ناپذیری وارد شده است و اگر به فکر برطرف کردن مشکلات این جاذبه نباشند به طور کلی نابود می شود.

راه دسترسی به این مکان آسان است در جاده ایلام به صالح آباد تونلی بزرگ در سمت راست جاده قرار دارد که پس از آن یک مسیر فرعی به روستای چم آو وجود دارد آبشار نرسیده به روستا است با نیم ساعت پیاده روی به آنجا می رسیم اوج زیبایی آبشار در فصل بهار است و بهترین زمان برای گذراندن لحظات خوش در کنار خانواده است.اگر قصد ماندن در این مکان را دارید بهتر از امکانات کافی چادر مسافرتی،موادغذایی، بنزین و لباس کافی به همراه داشته باشید.باشید.

خاطرات شما از سفر به آبشار چم آو نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.