بافران

بافران

316

بافران

بافران شهری است از توابع بخش مرکزی شهرستان نائین استان اصفهان. روستای بافران در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۸۸ با موافقت هیئت دولت و به استناد ماده ۱۳ قانون تعاریف...

معرفی شهر بافران

بافران شهری است از توابع بخش مرکزی شهرستان نائین استان اصفهان. روستای بافران در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۸۸ با موافقت هیئت دولت و به استناد ماده ۱۳ قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری به شهر تبدیل شد. جمعیت بافران در سرشماری سال ۱۳۹۰، ۲۰۲۸ نفر بوده‌است.

پیشینه

در گورآباد بافران، آسیایی بوده که ویرانه‌های آن هنوز بر جاست. در بافران و به ویژه در محله‌هایی مانند دجله آب کافی یافت می‌شود و حتی کتاب تاریخ نائین کوچ اعراب عامری را از سفلای اردستان به بافران به دلیل وجود مراتع و چراگاه خوب این منطقه می‌داند.

در منابع

  • فرهنگ جغرافیائی ایران - جلد ۱۰:

دهی است از بخش حومهٔ شهرستان نائین که در ۵۰ هزار گزی جنوب خاور نائین متصل به شوسهٔ نائین به عقدا در جلگه واقع است. ناحیه‌ای است دارای آب و هوای معتدل و ۱۹۷۸ تن سکنه، آب آنجا از قنات تأمین می‌شود. محصول عمدهٔ آن غلات و میوه و شغل مردمش زراعت و صنایع دستی زنان کرباس بافی و راهش فرعی است. دبستان و مسجدی قدیم دارد.

  • تاریخ نائین - تألیف آیت‌الله صدر بلاغی:

از دهات معروف مشرق نائین است و آبادیهای حومهٔ آن عبارت است از جید، کشتخوان، پیربداق و علی‌آباد. قلعه مخروبه‌ای در بافران است که به قلعه رستم مشهور است. درخت و پایابی نیز هست که معروف است که حضرت رضا، هنگام عزیمت به خراسان در کنار آن درخت غذا خورده و در آن آب وضو ساخته‌است. شاه عباس کبیر هم در نذری که کرد که پیاده بخراسان مشرف شود (۱۰۱۰ هَ. ق) تا آنجا که توانسته‌است از مسیر حضرت رضا راه پیموده است. به امر شاه عباس در اطراف آن درخت صحنی بنا کرده‌اند. مسجد جامع بافران نیز از آثار قدیمی آن محل است. جمعیت بافران به دو دسته عرب و عجم تقسیم می‌شود. عرب‌های آن از اعراب بنی عامرند و تفنگچیان بافرانی در زمان قاجاریه معروف بوده‌اند، در هجوم افاعنه بافران مورد قتل‌عام قرار گرفت.

  • لغت نامه دهخدا در توضیح کلمه بادران به نقل از معجم البلدان چنین می‌نویسد:

از قریه‌های اصفهان و از اعمال نائین است

دارای اثار تاریخی همچون مسجد جامع و قلعه تاریخی رستم و وجود قدمگاه امام رضا در ان است

منابع

  • مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، بازدید: فوریه ۲۰۱۲.
  • سایت جامعه مجازی بافرانیان.

خاطرات شما از سفر به بافران نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.