معرفی و اطلاعات کامل شهر کرکوند

814

کرکوند

کرکوند یکی از شهرهای استان اصفهان در ایران است. این شهر در فاصله ۳۰ کیلومتری اصفهان و نیز دربخش مرکزی شهرستان مبارکه قرار دارد. براساس شواهد و...

معرفی شهر کرکوند

کرکوند

کرکوند یکی از شهرهای استان اصفهان در ایران است. این شهر در فاصله ۳۰ کیلومتری اصفهان و نیز دربخش مرکزی شهرستان مبارکه قرار دارد.

براساس شواهد ومستندات جدید کرکوند از طریق اسکان یک قبیله کوچ‌نشین و به احتمال قوی در دوره ساسانی به وجود آمده‌است این مطلب را ساختار دستوری واژه کرکوند که دارای پسوند اتصاف قبیله‌ای و عشیره‌ای است نیز تأیید می‌کند در اسناد و مدارک باقی‌مانده از دوره صفوی به ویژه در طومار شیخ بهایی کرکوند با همین نام آمده‌است. شواهدی وجود دارد که مرکزیت این محل در اوایل دوره صفویه و پیش از آن در شمال محل فعلی در سمت غرب ده کهنه باغ معروف به باغ نواب بوده‌است.

در سمت غرب با غ نواب که تا چندی پیش در سال قبل هنوز بعضی از سنگ مزارهای آن موجود بوده‌است. تاریخ سنگ‌ها و موقعیت محل گویای برجسته خاندان صفوی بنام میرزا رضی نوه دختری شاه عباس اول می‌داند و او همان کسی است که به جرم تصرف در موقوفات بدستور شاه عباس دوم اموالش توقیف و خودش کور شد. خیرآباد ا... قلی خان یکی از محله‌های کرکوند روستائی است که در دوره صفویه به همین نام موسوم بوده‌است سیاهبوم در آن زمان رمضان آباد و باغشاه یکی از مزارع محله سورچه پائین از روستای دوره قاجار که تابع سمیرم و در اوایل دوره پهلوی خرو دهستان آشیان و تابع لنجان علیا بوده‌است.

کرکوند از نظر وضعیت آب‌های سطحی، دائمی، موقتی و منابع آب زیرزمینی در شرایط مناسبی قرار داشت و این مسئله به نوبه خود در کیفیت کشاورزی آن تأثیر مثبتی داشت. زاینده رود به عنوان یک منبع دائمی قابل اطمینان مهم‌ترین آنهاست که متأسفانه در سال‌های اخیر با مشکل بی آبی مواجه شده که تمام کشاورزان با معضل بی آبی مواجه شده اندو منبع در آمد بیشتر آن‌ها از طریق کشاورزی است. اما منابع آبی موقتی دیگری نیز ناشی از ریزش‌های جوی بر یک حوضه آبخیز به وسعت ۳۱۷ کیلومترمربع که از ارتفاعات غرب و جنوب شرقی این شهر سرچشمه می‌گیرد وجود دارد که این آب‌های سطحی موقتی نیز پس از مشروب کردن بخشی از کرکوند از طریق دو مسیل در شمال این شهر به زاینده رود می‌پیوندد.

جمعیت شهر کرکوند طبق آمار سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در سال بالغ بر ۶۸۴۰ نفر و طبق آمار خانه بهداشت بالغ بر ۹۰۰۰ نفر است درصد جمعیت باسواد این شهر ۱۵ درصد و این نسبت برای افراد لازم التعلیم ۲۰ درصد بوده‌است. مردم از فرهنگ و روحیه اشتراک مساعی خوبی با یکدیگر برخوردارند. وجود مقبره امامزاده حلیمه خاتون در این شهر از ویژگی‌های دیگر آن است که اهالی وجود آن را برای شهر و ساکنین موجب برکت و حفظ شهر در مقابل بلایای مختلف می‌دانند که متأسفانه کمتر رسیدگی تا بحال به ان شده‌است. کتابخانه عمومی شهر کرکوند با جذابیت بسیار مطلوب از ویژگی‌های فرهنگی این شهر محسوب می‌گردد. شهر کرکوند متشکل از محلات کرکوند، سورچه پائین، خیرآباد،سیاهبوم ومحمدیه با جمعیتی در حدود۷۲۰۰ نفر در حاشیه جلگه سر سبز زاینده رود در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان و ۵ کیلومتری غرب شهر مبارکه و در بین ارتفاعات زاگرس شرقی مابین چاله سنندج به سیرجان بر روی طول جغرافیایی ۴۸٫۵۱ شرقی و عرض جغرافیایی ۲۲٫۳۲ واقع شده و از جنوب به مجتمع فولاد مبارکه، از غرب به شهرستان لنجان (زرین شهر)و از شرق و شمال به شهرستان مبارکه محدود می‌شود و عبور مسیر ترانزیتی گذرگاه غرب از مرکز این شهر است. نخبگان کرکوند کرکوند دارای نخبگان علمی بسیاری ازجمله دکتر فاطمه رفیعی عضوهئیت علمی دانشگاه الزهرا و دانشجوی نمونه کشوری سال 91:دکتر غلامرضابهرامی از پزشکان مطرح استان اصفهان:دکتر مجتبی بهرامی از اساتید دانشگاه لندن و متخصص کامپیوتر و هوش مصنوعی;دکتر علیرضا رفیعی از اساتید دانشگاه مازندران و مهندس علیرضا اسماعیلی مخترع، دانشجو و نخبه‌ی نمونه کشوری وحید رمضانی قویترین مردان ایران اسماعیل صفیری داور مطرح ایران و...است.جمعیت این شهر در سال 96 بالغ بر 18000 نفر بوده‌است.

منابع

  • با ایجاد اصلاحاتی بر گرفته از اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.

پیوند به بیرون

  • نقشه ماهواره‌ای شهر کرکوند

سایت شهرداری: www.karkevand.ir

خاطرات شما از سفر به کرکوند نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.