رضوانشهر

رضوانشهر

239

رضوانشهر

رضوانشهر (رَزوَندی) نام یکی از شهرهای استان گیلان در ایران و مرکز شهرستان رضوانشهر است. در رضوانشهر زبان‌های تالشی و گیلکی رایج است. جم...

معرفی شهر رضوانشهر


رضوانشهر (رَزوَندی) نام یکی از شهرهای استان گیلان در ایران و مرکز شهرستان رضوانشهر است. در رضوانشهر زبان‌های تالشی و گیلکی رایج است.

جمعیت

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این مکان ۱۹٬۵۱۹ نفر (۶٬۲۱۲ خانوار) بوده‌است.

تاریخچه

نام اصلی رضوانشهر، به تالشی رَزوَند یا رزونده یا رزوندی (razvandi) بوده‌است که بعداً به صورت رضوان‌ده و رضوانشهر درآمد. این محل تا سال‌های ۱۳۰۰ خورشیدی چندان رونقی نداشت. در دوران انقلاب جنگل، جادهٔ موسوم به شاه‌عباسی بازسازی و بهره‌برداری دوباره شد. .

پیرامون سال ۱۳۱۵ نیز جاده بندر انزلی به آستارا ساخته شد و درست در محل کنونی رضوانشهر جاده شاه‌عباسی را قطع نمود. چهارراهی که به این‌صورت پدید آمد محلی شد برای ایست مسافران و حمل بار و بنهٔ آنان و شهرتی پیدا کرد. زمین‌های این محل هم‌اینک نیز با نام چهارراه شهرت دارند. با گذر زمان چهارشنبه‌بازار روستای بیگ‌زاده که در سه کیلومتری شمال تالشدولاب تشکیل می‌شد به این چهارراه منتقل شد و این امر باعث شد این محل به سرعت گسترش یافته به صورت شهر کنونی درآید و بعد از آن به سمت توسعه جمعیتی و داری بافت مدرن شهری شد، این شهر مکان مناسبی برای زندگی از جهت امکانات، زیر ساخت‌ها می‌باشد، آب و هوای بسیار مناسب تابستان و زمستان کمی سرد، این شهر یکی از زیباترین طبیعت‌های ایران را دارا می‌باشد و با داشتن همزمان کوه، دریا و جنگل مکانی مناسب برای تفریح و سرگرمی سالم می‌باشد. این شهر مردمی بسیار مهمان نواز، خون‌گرم و مهربان دارد. شهرستان رضوانشهر به علت نزدیک بودن به دریا و جنگل و همچنین کوهستان دارای شرایط اقلیمی متفاوتی می‌باشد و همچنین به علت قرار گرفتن در شاهراه ارتباطی محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری و ایجاد بازار کار و درآمد می‌باشد.

دانشگاه‌ها

  • دانشگاه پیام نور رضوانشهر
  • دانشگاه تهران، دانشکده فنی کاسپین (رضوانشهر)

مشاهیر

  • یاسر بختیاری، خواننده رپ فارسی
  • مرحوم استاد قسمت خانی ( متولد 1323 رضوانشهر) خواننده تالشی
  • استاد صمد حبیبی خواننده تالشی
  • پروفسور پرویز یگانی ( متولد رضوانشهر و استاد دانشگاه)
  • محمد غلامی (متولد ۲۴ بهمن ۱۳۶۱ رضوانشهر) بازیکن فوتبال
  • پژمان نوری (زاده ۲۲ تیر ۱۳۵۹ رضوانشهر) بازیکن فوتبال

منابع

  • مختصات و ارتفاع

پیوند به بیرون

خاطرات شما از سفر به رضوانشهر نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.