معرفی و اطلاعات کامل شهر خورزوق

510

خورزوق

خورزوق معرب خورزوک است. خور به معنی خورشید و روشنایی و زوک به معنی سرزمین است و خورزوک به معنای سرزمین خورشید می‌باشد. در مجاورت شهر اصفهان در ...

معرفی شهر خورزوق

خورزوق

خورزوق معرب خورزوک است. خور به معنی خورشید و روشنایی و زوک به معنی سرزمین است و خورزوک به معنای سرزمین خورشید می‌باشد. در مجاورت شهر اصفهان در مرکز ایران و در شهرستان برخوار واقع شده‌است. این شهر در ۳۲ درجه و ۴۸ دقیقه عرض شمالی از خط استوا و ۵۱ درجه و ۳۷ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ با ۱۵۷۲ متر ارتفاع از سطح دریا قرار دارد که از ارتفاع اصفهان ۳ متر کمتر است. این شهر در دو کیلومتری شمال اصفهان و تا تهران ۴۱۰ کیلومتر فاصله دارد.

این شهر در بخش مرکزی شهرستان برخوار شهرستان برخوار قرار دارد. و جمعیت آن بالغ بر ۳۰۰۰۰ نفر است.

جمعیت این شهر امرزوه بالغ بر سی هزار نفر است. شهرک سیمرغ یا شهرک هوانیروز یکی از مناطق توسعه این شهر است. خورزوق در زبان عامیانه خورزوک گفته می‌شود. مردم خورزوق به زبان محلی که از زبان‌های ایرانی مرکزی است صحبت می‌کنند. این زبان به زبان ولاتی معروف است که گویا قدمت آن به زمان سلسله اشکانیان باز میگردد . این زبان در شهر گز و چند نقطه دیگر استان هم صحبت می‌شود. مسجد جامع شهر خورزوق حدود هفتصد سال قدمت دارد.

محله‌های این شهر عبارت‌اند از: خورزوق دلیگان اسلام‌آباد شهرک سیمرغ . آب و هوای این شهر به خاطر کشتزارهای پیرامون آن خنک‌تر از مناطق شهری اصفهان است. این کشتزارها به مرور به مناطق مسکونی و صنعتی تبدیل می‌شوند. سفره قلمکار یکی از مهم‌ترین صنایع دستی است که در محله دلیگان درست می‌شود.

رییس شورای شهر دوره پنجم این شهر مهندس محمد رضا اعتمادی فر می‌باشد.

خوروزق در گذشته قلعه بزرگی داشته که شهر را از دستبرد و تهاجم اشرار و سارقین مصون می‌داشته‌است. خانه‌های مسکونی خشت و گلی که علاوه بر سکونت انبار غله و نگهداری حیوانات نیز بوده‌ است. از این قلعه فقط قسمتی از آن مانده است.

تعزيه خوانی یكی از سنتهای مرسوم این شهر است. مجالس تعزیه خوانی در طول سال و در ایام مصیبت و عزا برگزار می شود. تعزیه خوانهای مشهوری از این شهر در سایر نقاط استان و كشور تعزیه خوانی كرده‌اند. قدمت شهرت تعزیه خوانهای خورزوق مربوط به دوران قاجار است. ملا میرزا از اهالی خورزوق که یکی از تعزیه خوان‌های برجسته و مرشد تعزیه اصفهان بود از اواخر دوره قاحاریه که ظل السلطان حاکم اصفهان بود در خانه شیخ الاسلام تعزیه خوانی می‌کرد. (منبع: سایت ویكی پدیا, خانه شیخ الاسلام) مردم شهر خورزوق به ورزش کاراته علاقه زیادی دارد و مربیان وقهرمانان سر شناسی دارد

منابع

مختصات

خاطرات شما از سفر به خورزوق نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.