معرفی و اطلاعات کامل شهر پل سفید

4.4K

پل سفید

شهر پل سفید مرکز شهرستان سوادکوه واقع در استان مازندران است. پل سفید همچنین نام پلی در داخل این شهر است. شهر پل سفید از جنوب به روستای ورسک و از شمال ...

با سلام خدمت شما بیننده گرامی ! اطلاعات نمایشی در زیر از ویکی پدیا جمع آوری شده و ممکن است قدیمی یا صحیح نباشند. لطفا با نشر صحیح اطلاعات ما را یاری کنید.

معرفی شهر پل سفید

پل سفید

شهر پل سفید مرکز شهرستان سوادکوه واقع در استان مازندران است. پل سفید همچنین نام پلی در داخل این شهر است. شهر پل سفید از جنوب به روستای ورسک و از شمال به شهر زیرآب راه دارد. جاده فیروزکوه و راه‌آهن مازندران از این شهر می‌گذرد. ایستگاه راه‌آهن پل سفید مهمترین ایستگاه تعمیرات دیزل راه‌آهن شمال و دارای سینی دوار است.مهدی تقوی قهرمان کشتی جهان در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ اهل این شهر است از دیگر مشاهیر این شهر میتوان به مجتبی عابدینی ، دارنده اولین مدال تاریخ شمشیربازی ایران در دنیا و حبیب الله بدیعی ویولونیست چیره دست ایرانی اشاره نمود.

تاریخچه

ناصرالدین شاه قاجار که در سفر به مازندران در سال ۱۸۶۵میلادی از پل‌سفید عبور کرده بود، از آن به عنوان یکی از منازل جادهٔ شاه‌عباسی یاد می‌کند. بنابر مشاهدات وی پل قدیمی پل سفید «سه، چهار دهانه» داشته‌است. اگر گفته ناصرالدین شاه را موثق بدانیم، این پل می‌بایست پس از این تاریخ مرمت شده باشد، زیرا رابینو که در حدود سال ۱۹۰۹میلادی میلادی پل را دیده، آن را با دو دهانه وصف کرده‌است. افضل‌الملک، از مورخان دورهٔ قاجار در شرح سفر خود به مازندران در ۱۳۳۱قمری، از پل سفید و قهوه‌خانه‌ای در کنار آن یاد کرده‌است.

جمعیت

بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر برابر با ۸٬۷۹۴ نفر جمعیت بوده‌است. البته با احتساب جمعیت روستاهای اطراف حدود ۱۱۰۰۰ نفر در منطقه شهری پل سفید زندگی می‌کنند.مردم پل سفید به زبان مازندرانی گویش می‌کنند.

مناطق گردشگری

پل سفید شهری کوهستانی و دره ای است که که در امتداد رودخانه تالار واقع شده‌است که این مسئله زیبایی خاصی به این شهر بخشیده‌است و می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب این شهر را به قطب گردشگری تبدیل کرد. شهر پل سفید به علت شرایط توپوگرافی پله‌های زیادی دارد و به شهر پله‌ها شهرت دارد به ازای هر نفر در این شهر یک پله وجود دارد. از مناطق دیدنی شهر پل سفید و اطراف آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• پارک جنگلی آزادمهر

• دریاچه شورمست

• قلعه کنگلو

• غار اسپهبد خورشید

• پل ورسک• پل کلانتری دوآب و به‌طور کلی راه‌آهن زیبا و کوهستانی سوادکوه

• روستاهای اساس ، برنت ، ازود و فلورد

پل تاریخی

این شهر نام خود را از پلی تاریخی به همین نام گرفته‌است. این پل که توسط شاه عباس صفوی ساخته شده‌است، تا چند دهه گذشته، از مهمترین پلهای مسیر فیروزکوه به قائم شهر (شهر شاهی) بوده‌است.

مراکز دانشگاهی

دانشگاه پیام نور واحد پل سفید و دانشگاه آزاد اسلامی واحد سوادکوه در شهرک توریستی آزادمهر این شهر مراکز آموزش عالی واقع در پل سفید هستند.


منابع

  • مختصات و بلندا

لینک عکس هوایی پل سفید

خاطرات شما از سفر به پل سفید نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.