کتالم و سادات‌شهر

کتالم و سادات‌شهر

744

کتالم و سادات‌شهر

کتالم و سادات‌شهر یکی از شهرهای استان مازندران ایران است. این شهر در بخش مرکزی شهرستان رامسر واقع شده‌است. این شهر در ۵ کیلومتری شرق...

معرفی شهر کتالم و سادات‌شهر


کتالم و سادات‌شهر یکی از شهرهای استان مازندران ایران است.

این شهر در بخش مرکزی شهرستان رامسر واقع شده‌است.

این شهر در ۵ کیلومتری شرق شهر رامسر قرار گرفته‌است. نام قدیمی کتالم گته لم بوده که گته به معنی بزرگ و لم به معنای زمینی است که آب راکد زیادی دارد. نام سادات شهر هم در گذشته سادات شهر بوده‌است که در دهه ۸۰ توسط شهردار وقت (رضا شعبانی) به سادات شهر تغییر نام پیدا کرد.

مردم کتالم و سادات شهر مانند دیگر نقاط شهرستان رامسر به زبان گیلکی سخن می‌گویند. اگر حاشیه جنوب دریای خزر را از جهت مردم‌شناسی تقسیم‌بندی کنیم مردم این نواحی به سه بخش تالش، گیلک و مازندارانی تقسیم می‌شوند. مردم منطقه رامسر و به طبع آن سادات شهر جزء اقلیم تاریخی دیلم محسوب می‌شود و زبانشان گیلکی است. این شهر به همراه رامسر، شیرود، شهرستان تنکابن و… در گذشته بخشی از دیلم خاصه بود.

از جاذبه‌های آن می‌توان به قلعه مارکوه، ارتفاعات ییلاقی، دوشنبه بازار کتالم، چهارشنبه بازار سادات شهر و چشمه‌های آب گرم معدنی سادات شهر که خاصیت درمانی نیز دارند اشاره کرد. شغل اکثر مردم باغداری و دامداری است.

تمامی امکانات متداول برای مسافران وجود دارد به خصوص درمانگاه، داروخانه و انواع فروشگاه‌های عرضه‌کننده مواد غذایی. یکی از مراکز مهم سالمندان استان مازندران در سادات شهر قرار دارد.


جمعیت

جمعیت این شهر در سال ۱۳۹۰ برابر ۱۸٬۹۶۲ نفر که شامل ۹۳۴۷ مرد، ۹۶۱۵ زن و ۶۰۴۳ خانوار بوده‌است.

منابع

اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳خ.

خاطرات شما از سفر به کتالم و سادات‌شهر نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.