معرفی و اطلاعات کامل شهر رودبنه

2.2K

رودبنه

رودبَنه یکی از شهرهای استان گیلان در شمال ایران است. این شهر با جمعیت ۳۳۴۶ نفر (برآورد ۱۳۹۰خ.) در بخش رودبنه شهرستان لاهیجان قرار دارد. ...

با سلام خدمت شما بیننده گرامی ! اطلاعات نمایشی در زیر از ویکی پدیا جمع آوری شده و ممکن است قدیمی یا صحیح نباشند. لطفا با نشر صحیح اطلاعات ما را یاری کنید.

معرفی شهر رودبنه

رودبنه

رودبَنه یکی از شهرهای استان گیلان در شمال ایران است.

این شهر با جمعیت ۳۳۴۶ نفر (برآورد ۱۳۹۰خ.) در بخش رودبنه شهرستان لاهیجان قرار دارد.

پیشهٔ بیشتر ساکنان آن کشاورزی (برنجکاری، نوغان‌داری، کاشت درخت سپیدار و گاوداری) است.

از محلات پیرامونی رودبنه می‌شود به کنف‌گوراب و لاکمه‌سر بالامحله و دموچال اشاره کرد. معابر اصلی این شهر بلوار دکتر حشمت و خیابان امام خمینی نام دارند. نام دبیرستان اصلی شهر نیز دبیرستان شهید مطهری است.

پیشینه

رودبنه یکی از روستاهای شهرستان لاهیجان بود که از سال ۱۳۸۱/۲۰۰۲ شهر شده‌است. نام آن به این خاطر است که در کنار این دهستان رودی بزرگ روان است که باعث تشکیل این دهستان شده‌است. دهستان رودبنه دارای سه ده اصلی به نام‌های بالامحله، میان‌محله و پایین‌محله می‌باشد. شهر رودبنه از دو محلهٔ بازار سرمحله و پایین‌محله تشکیل شده‌است.

در راستای پروژه‌ای به نام پروژه موزه میراث روستایی گیلان، در مهرماه ۲۰۰۳/۱۳۸۲ نخستین خانه اصیل روستایی در رودبنه به نام خانهٔ رفیعی (خانهٔ حاج آقا کربلایی) با ملحقاتش در رودبنه خریداری، برداشت معماری و واچینی شد و سپس در سال ۱۳۸۴ در محل موزه (۱۸ کیلومتری جادهٔ رشت-تهران، پارگ جنگلی سراوان) دوباره‌چینی شد.

پانویس

منابع

  • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران ۱۳۸۳خ.

خانهٔ رفیعی، میراث معماری روستایی گیلان، زیر نظر محمود طالقانی، کریستیان برومبرژه و مارک گرودوُل، تهران: انتشارات معین، ۱۳۸۶.

  • مختصات و ارتفاع

خاطرات شما از سفر به رودبنه نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.