معرفی و اطلاعات کامل شهر لیسار

3.7K

لیسار

لیسار یکی از شهرهای استان گیلان در شمال ایران است. این شهر با جمعیت ۳۲۶۲ نفر (برآورد ۱۳۹۰خ.) در بخش کرگان‌رود شهرستان طوالش قرار دارد. این شهر ...

با سلام خدمت شما بیننده گرامی ! اطلاعات نمایشی در زیر از ویکی پدیا جمع آوری شده و ممکن است قدیمی یا صحیح نباشند. لطفا با نشر صحیح اطلاعات ما را یاری کنید.

معرفی شهر لیسار

لیسار

لیسار یکی از شهرهای استان گیلان در شمال ایران است.

این شهر با جمعیت ۳۲۶۲ نفر (برآورد ۱۳۹۰خ.) در بخش کرگان‌رود شهرستان طوالش قرار دارد. این شهر بر سر راه ترانزیت تهران - رشت - آستارا قرار داشته و به واسطه قلعه تاریخی صلصال شهرت دارد.فاصله این شهر از تهران در حدود 441 کیلومتر می‌باشد. مردم لیسار به زبان های ترکی آذربایجانی و تالشی سخن می‌گویند.

علت نامگذاری

لیسار به معنی محل درخت لی (نارون و...) است. و ربطی با نام پادشاهان آشور ندارد. لی. (اِ) درختی است که در جنگلهای ایران یافت می‌شود و در نجاری به کار رود. قسمی نارون. نامی که در رامسر و دیلمان و لاهیجان به اوجا دهند. ملج. شلدار. قره آقاج. لروت. سمد. سمت. له. و رجوع به اوجا و نارون شود.

موقعیت و آب وهوا

شهر لیسار به دلیل حضور قلعه تاریخی صلصال و به دلیل واقع شدن در میان شالیزارهای برنج و باغهای گیلاس و نزدیکی به دریای خزر، دارای آب و هوای خاص با قابلیت بالای جذب گردشگر است. اجرای یک طرح گردشگری - اقامتی در این منطقه، بخشی از نوار ساحلی دریای خزر واقع در شهر لیسار، قلعه تاریخی صلصال، منطقه ییلاقی سوباتان و روستای قدیمی اگری‌بوجاق به عنوان طرح جامع ملی گردشگری صلصال لیسار به تصویب دولت رسیده‌است.

از شهرداران پیشین لیسار می‌شود به منوچهر غفارپور ، علی فتح اللهی، سید محسن سیدترابی، محمد تقی نظیری هره دشت و بهنام ابراهیم زاده اشاره کرد.

منابع

*اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران ۱۳۸۳خ.

  • مختصات و ارتفاع
  • پیش‌شماره

خاطرات شما از سفر به لیسار نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.