لوشان

لوشان

2.4K

لوشان

لوشان از جمله شهرهای بخش مرکزی شهرستان رودبار در استان گیلان است. جمعیت لوشان در سال ۱۳۹۵برابر ۳۳۰۰۰ نفر برآورد شده‌است. لوشان در میانه راه قزوین به ر...

معرفی شهر لوشان

لوشان از جمله شهرهای بخش مرکزی شهرستان رودبار در استان گیلان است. جمعیت لوشان در سال ۱۳۹۵برابر ۳۳۰۰۰ نفر برآورد شده‌است. لوشان در میانه راه قزوین به رشت قرار دارد و اولین شهر استان گیلان می‌باشد.

تاریخچه

به دلیل عدم دسترسی به اسناد تاریخی و صرفاً با بررسی گفته‌های مردمی مشخص شده‌است که زندگی در این منطقه به صورت شهری تنها پس از ساخت کارخانه سیمان لوشان در حدود سال ۱۳۳۰آغاز گردیده‌است. البته به دلیل وجود چند امامزاده معلوم می‌گردد که سابقه حضور جمعیت در این منطقه طولانی است. همچنین افزایش جمعیت لوشان در حدود ۲۰۰سال قبل و با مهاجرت لرها. کرمانج‌ها و فیلی هادر دوره پادشاهی زندیه اتفاق افتاده‌است. یادآور می‌شویم اکثر گویش‌ها در منطقه لوشان شامل:لری ،کرمانجی. فیلی. تاتی. گیلکی. آذری و اقلیت قفقازی (ارمنی .آشوری. گرجی)می‌باشد قضیه برای شهر منجیل نیز صادق است. یکی از دلایل دیگر پیشینه تاریخی شهر لوشان، وجود پل تاریخی آن است که به گفته برخی به دوره قاجار بر می‌گردد. همچنین وجود کاروانسرای شاه عباسی خرزان که در نزدیکی لوشان قرار دارد دلیل دیگری بر قدمت این منطقه می‌باشد. از دیگر عوامل اهمیت این شهر استراتژیک بودن مسیر قدیمی قزوین به رشت است که همیشه محل رفت و آمد مردم، لشکریان و بازرگانان بوده و در نتیجه لوشان به عنوان اقامتگاه مورد توجه قرار داشته‌است. البته در آینده با بررسی بیشتر اسناد قدیمی دولتی می‌توان اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست آورد. مختصری دربارهٔ پل تاریخی لوشان (اسامی دیگر: پل خشتی - پل آجری - پل قاجاری) پل خشتی لوشان: این پل در شهرستان لوشان، جنوبی‌ترین شهر استان گیلان و در مسیر رشت – قزوین در فاصله ۹۰کیلومتری مرکز استان، واقع است. پل خشتی لوشان روی رودخانه شاهرود (یکی از شاخه‌های سفید رود) ساخته شده‌است. رابینو دربارهٔ این پل می‌نویسد: «پل لوشان بنایی زیبا از آجر است که مرکب از یک طاق کوچک و دو طاق بزرگ است و تاریخ بنایش به دوران خسروخان می‌رسد. روس‌ها شیب این پل را که تند بود ملایم نمودند». (در قرن نوزدهم، ساخته مهندس لوشانسکی روسی که به دستور دولت ایران به راه‌سازی مشغول بود) پل لوشان دارای چهار دهانه به ابعاد مختلف و نیز موج برگردان‌هایی در قسمت پایه‌ها است. کوره پوش‌هایی در میان پایه‌ها از سنگینی پل، می‌کاهد و در مواقع افزایش سطح آب، گذر رود را تسهیل می‌کند. طول کلی این پل ۱۰۰متر و عرض آن هفت متر است. در دو طرف مسیر عبور عابر، جان پناه وجود دارد و کف پل با قلوه سنگ‌فرش شده‌است. پل لوشان پس از زلزله سال ۱۳۶۹توسط اداره کل میراث فرهنگی گیلان مرمت اساسی شد.

اقتصاد

اقتصاد شهر لوشان ریشه در گذشته آن دارد و به زمان ساخت کارخانه سیمان بر می‌گردد. با هجوم مهاجران به این منطقه شکل و شمایل شهر دستخوش تغییرات زیادی گردید بطوریکه لوشان را تبدیل به یکی از شهرهای صنعتی نمود. پس از آن با ساخت کارخانه سیمان خزر این رونق دوچندان گردید. از دیگر فعالیت‌های اقتصادی این منطقه معادن زغال سنگ، سنگ آهک، پوزولان، سنگ لاشه، و . . . نیروگاه برق شهرک صنعتی شرکت‌های متعدد و پراکنده اطراف شهر مرغداریهای صنعتی و کشتارگاه باغات زیتون کشت گندم و پیاز

زیارتگاه‌ها

  • امامزاده محمد حنفیه به همراه دو تن دیگر از امامزادگان در روستای بیورزین در ۱۰کیلومتری شمال شهر لوشان واقع می‌باشد.
  • قبرستان اصلی شهر در جوار امامزاده حمزه لوشان واقع در روبروی کارخانه سیمان می‌باشد.

هشت مسجد در شهر لوشان و سه مسجد در روستاهای اطراف شهر قرار دارند. حسینیه شهدای گمنام به همراه زیارتگاه پنج شهید گمنام نیز در کنار خیابان اصلی ساخته شده‌است.

جغرافیای مردمی

پس از زمین‌لرزه سال۶۹ به دلیل مهاجرت روستائیان از روستاهای دیگر به این منطقه و همچنین ورود مهاجران جویای کار از سایر نقاط به لوشان ترکیب جمعیتی این شهر دستخوش تغییر شد. این موضوع در خصوص منجیل نیز صادق است.

سیاسی مذهبی

امام جمعه لوشان آقای بابایی شهردار لوشان آقای بابک احمدپور و اعضای شورای لوشان آقایان عبدالرحیم جوادی حسینی، فرامرز سلخوری غیاثوند، جبار نظامیوند چگینی، ابوذر سلخوری غیاثوند و عین اله سلخوری غیاثوند.

پیوند به بیرون

  • وب سایت اینترنتی شهرداری لوشان
  • وب سایت خبری، اطلاع‌رسانی و نیازمندیهای شهر لوشان (خصوصی)
  • پایگاه اینترنتی علمی و فرهنگی لوشان: lowshan.com
  • پایگاه اینترنتی شرکت مدیریت تولید برق لوشان (نیروگاه شهید بهشتی)
  • برفراز لوشان در نقشه گوگل (Google Map)

منابع

  • مختصات و ارتفاع
  • پیش‌شماره
  • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران ۱۳۸۳خ.

خاطرات شما از سفر به لوشان نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.