معرفی و اطلاعات کامل شهر مؤمن‌آباد

2.3K

مؤمن‌آباد

مومن‌آباد شهری است در استان لرستان در غرب ایران در بیست کیلومتری شهرستان ازنا و در ۵۰ کیلومتری شهر اراک واقع شده‌است؛ که مردم محلی آن را «مأمون» یا «م...

با سلام خدمت شما بیننده گرامی ! اطلاعات نمایشی در زیر از ویکی پدیا جمع آوری شده و ممکن است قدیمی یا صحیح نباشند. لطفا با نشر صحیح اطلاعات ما را یاری کنید.

معرفی شهر مؤمن‌آباد

مؤمن‌آباد

مومن‌آباد شهری است در استان لرستان در غرب ایران در بیست کیلومتری شهرستان ازنا و در ۵۰ کیلومتری شهر اراک واقع شده‌است؛ که مردم محلی آن را «مأمون» یا «مأمون» می‌خوانند. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۱٬۳۳۲ نفر بوده‌است. این شهر مرکز بخش جاپلق از توابع شهرستان ازنا است. وجود مقبره امامزاده ابراهیم ازفرزندان محمد باقر در این شهر بیانگر تاریخ این شهر می‌باشد مؤمن آباد در مسیر راه آهن تهران - جنوب قرار دارد. گویش مردم این منطقه گاپله‌ای می‌باشد که خیلی نزدیک به گویش فارسی دری است و اصطلاحاً مردم منطقه به اهالی مؤمن آباد و روستاهای اطراف گاپله‌ای می‌گویند.

این شهر دارای شهرداری، بخشداری، پاسگاه نیروی انتظامی، اداره آب وفاضلاب، ایستگاه راه آهن، ایستگاه آتش‌نشانی، سالن چند منظوره ورزشی، درمانگاه، بانک و کارخانه فروآلیاژ است. مقبره امامزاده شاهزاده ابرهیم از نوادگان محمد باقر علیه‌السلام در این شهر واقع است. شغل اصلی مردم این شهر کشاورزی می‌باشد و از زمان تأسیس کار خانه فروآلیاژ تعدادی از مردم این شهر در این کارخانه مشغول به کار شده‌اند. محصولات کشاورزی این شهر گندم و لوبیا می‌باشد. در قدیم الایام این شهر به دو بخش قلا بالا و قلا پایین تقسیم می‌شده‌است. طایفه‌های بزرگی چون میرعزیزی، میربراتی، مولایی، جوکار، میر باقری، حسینی، براتی، … و مهاجران جدید تشکیل دهنده بافت جمعیتی این شهر می‌باشند. همه ساله در روز ۲۸ صفر این شهر رنگ و بویی دیگر به خود می‌گیرد حضور دسته‌های عزاداری از تهران و روستاهای اطراف صحنه‌های بی نظیری را به وجود می آورد که توصیه می‌شود حتماً برای یک بار از نزدیک دیده شود تا معنی و مفهوم اتحاد و شور حسینی به معنای واقعی دیده شود.

منابع

خاطرات شما از سفر به مؤمن‌آباد نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.