معرفی و اطلاعات کامل شهر نوده خاندوز

1.7K

نوده خاندوز

نوده خاندوز شهری است در استان گلستان ایران. این شهر در بخش چشمه ساران از توابع شهرستان آزادشهر این استان قرار دارد. جمعیت نوده خاندوز در سال ۱...

معرفی شهر نوده خاندوز

نوده خاندوز

نوده خاندوز شهری است در استان گلستان ایران. این شهر در بخش چشمه ساران از توابع شهرستان آزادشهر این استان قرار دارد.

جمعیت نوده خاندوز در سال ۱۳۸۵، برابر با ۲٫۰۹۵ نفر بوده‌است.

شهر نوده در کیلومتر پنج جاده آزادشهر به شاهرود در سال ۱۳۸۲ بر اساس مصوبه وزارت کشور به شهر تبدیل شد بر اساس آخرین سرشماری حدود ۳۰۰۰ نفر جمعیت دارد و از سه محله نوده خاندوز، حاجیلر و شهرک امام رضا تشکیل شده‌است. شغل غالب مردم کشاورزی است و مهم‌ترین محصولات کشاورزی‌شان گندم، برنج، پنبه و باغ‌های زیبای زیتون و هلو و آلو است. پارک جنگلی شبنم (تپه علیرضا) شهر نوده مهم‌ترین تفریحگاه شهر و شهرستان‌های همجاور محسوب می‌شود. این شهر معروف به شهر گل نرگس است به دو دلیل ۱- به خاطر رویش گل‌های طبیعی نرگس در دامنه‌های کوه‌های اطراف شهر ۲- مراسمی به نام گل نرگس حضرت زهرا بیش ۴۰ سال با حضور سخنرانان و مداحانی از شهرهای مشهد، قم و تهران در این شهر برگزار می‌شود. در این شهر تا اواخر مرداد ۱۳۸۸ هیچ شعبه بانک وجود نداشت تا اینکه بانک ملی ایران به تأسیس یک باجه اقدام کرد که فقط کار دریافت و پرداخت را انجام دهد.

در بخش چشمه ساران بالغ بر ۱۵ روستا وجود دارد که زیباترین روستای این بخش روستای سوسرا می‌باشد.

شهر نوده خاندوز هم‌اکنون در حال توسعه می‌باشد که با طرحهای اخیر دولت و سازمان گردشگری برای ایجاد آبشارهزار پله (که نصف آن تا سال ۱۳۹۰ انجام شده‌است)، موجب پیشرفت این شهر شده‌است، هجوم سرمایه داران از کلان شهرها برای خرید زمین‌های آن منطقه نوید یک شهر توریستی درآمدزا را می‌دهد. علاوه بر اینها شهر نوده خاندوز دارای مراسم مذهبی متعدد می‌باشد که مهم‌ترین ان جشن نیمه شعبان است که از تمام استان برای دیدن ان می‌آیند مخصوصاً برای نور افشانی آن شب خاطره انگیز در پارک جنگلی شبنم، شهره نوده خاندوز دارای یک رودخانه می‌باشد که دو بخش خاندوز و حاجیلر را از هم جدا نموده است، و این رودخانه زیبا تنها یاری‌رسان کشاورزان آن منطقه جنگلی می‌باشد.

پادگان نوده خاندوز در ۳ کیلومتری آن در زمان قبل از رضا شاه مورد آشنا بسیاری از هم وطنان ایرانی می‌باشد، همچنین پادگان دارای یک پل تاریخی بسیار زیبا و کم عرض که توسط آلمانی‌ها در زمان رضا شاه بنا شده‌است.

شهر نوده از چهار طرف وسط کوه‌های جنگلی می‌باشد که ان را مانند نگینی در وسط جنگل و دارای راه بینن المللی نشانده است، تفرجگاه سوجاق و بن قلعه در حاشیه شرقی شهر نوده از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری با طبیعتی بکر و دست نخورده و چشمه سارهای فراوان می‌باشد که همواره مورد توجه گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشورمان می‌باشد.

همچنین زیارتگاه پیرباد در حاشیه جنوب شرقی نوده خاندوز مورد اعتقاد مسلمانان شیعه و سنی منطقه در ایام تعطیلات و مناسبت‌های مذهبی مختلف میزبان زوار فراوانی از شهرها و روستاهای دور و نزدیک است.

یکی از مراسم‌هایی که هر سال هزاران نفر را از شهرهای مختلف به نوده خاندوز می‌آورد مراسم نورافشانی شب نیمه شعبان می‌باشد که همه ساله در پارک شبنم نوده انجام می‌شود و طرافداران زیادی دارد.

منابع

خاطرات شما از سفر به نوده خاندوز نگارش خاطره

  • بهروزاسفندیاری

    دوشنبه, 30 خرداد 1401

    نوده خاندوز گهگاهی مسیر برگشت من ازدانشگاه آزاد اسلامی آزادشهر به مشهدمقدس است. که مرکز بخش چشمه ساران میباشد. منطقه کاملا سرسبز وجنگلی با مردمانی از جنس آفتاب ومهمان نواز. به مسجدجامع آنجا که در حاشیه جاده اصلی واقع شده رفته ام. مومن ومبادی آداب و دارای یک فرهنگ اصیل ایرانی-اسلامی هستند. کوچک همه دوستان بهروزاسفندیاری دانشجوی دکتری تخصصی جامعه شناسی دانشگاه آزاد اسلامی آزادشهر

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.