معرفی و اطلاعات کامل شهر سیمین‌شهر

1.6K

سیمین‌شهر

سیمین‌شهر شهری در بخش گلدشت شهرستان گمیشان استان گلستان ایران است. شهر سیمین شهر با جمعیتی بالغ بر ۱۷٬۲۰۵ نفر و با وسعت ۶ کیلومتر مربع در بخش گ...

معرفی شهر سیمین‌شهر

سیمین‌شهر

سیمین‌شهر شهری در بخش گلدشت شهرستان گمیشان استان گلستان ایران است.

شهر سیمین شهر با جمعیتی بالغ بر ۱۷٬۲۰۵ نفر و با وسعت ۶ کیلومتر مربع در بخش گلدشت شهرستان گمیشان واقع در شمال غربی استان گلستان و در ۴۵ کیلومتری مرکز آن قرار دارد. این شهر طبق مصوبه هیئت دولت به تاریخ ۱۳۸۱/۷/۸ از تجمیع ۳ روستای بناور، قارقی و کتوک تشکیل گردید. ساکنین این شهر ترکمن و زبان رایج آنها ترکمنی است. اکثر مردم آن دامدار و کشاورزند.

زنان هنرمندشان نیز به تولید صنایع دستی همچون قالی، قالیچه، گلیم و سوزن دوزی مشغولند. وجود شهرک صنعتی در ورودی شهر با داشتن کارگاه‌ها و کارخانجات تولیدی مختلف باعث اشتغال بخشی از مردم گردیده‌است. وجود شنبه بازار از نظر اقتصادی و اجتماعی رونق خاصی به این شهر بخشیده‌است وجود ساختمانهای قدیمی با قدمتی بیش از ۱۰۰ سال، زیارتگاه بهاء الدین نقشبندی در ۸ کیلومتری جنوبی شهر و مراتع سر سبز در حواشی از جلوه‌های شهر محسوب می‌گردد.

کلمه سیمین که در زبان فارسی به معنی نقره‌ای است نام یکی از مشاهیر کرمانشاه است که در دهه ۹۰ می‌زیسته‌است. سیمین به جای معادل کومش یا گومش که در زبان ترکمنی به معنی نقره است و در نام شهر گمیشان (یا گمش دفه یا کمش تپه) نیز به کار رفته، به عنوان نامی مرتبط با تاریخ و جغرافیای منطقه برای این شهر جدید انتخاب و بکار گرفته شده‌است. رودخانه بزرگ گرگان‌رود از میان این شهر می‌گذرد.

شغل عمده مردمان این شهر کشاورزی و دامپروری می‌باشد و اندکی از مردم به کار صیادی در دریا مشغول هستند. این شهر به عنوان پایتخت کشتی الیش ایران هم میشناسند ، گزاشتن این نام بدون دلیل نیست چون در سال های گذشته قهرمانی چون ارازقلی دهقان(ارجان پهلوان) ، یعقوب کر ، عبداالله ایری را میتوان نام برد که در عرصه های جهانی خوش درخشیدند و نام ایران رو بالا بردند. سیمین شهر به خصوص محله ی قارقی از پهلوان خیز ترین نقطه استان گلستان هست به طوری که خود سیمین شهر یک طرف کشتی و طرف مقابل پهلوان های روستا و شهرهای شرق استان میباشد. این شهر گازکشی شده و کتابخانه‌ای دارد به نام کتابخانه مختوم‌قلی فراغی.

این شهر دارای یک میدان می‌باشد که به دلیل بی‌توجهی همچنان نیمه کاره مانده‌است واین شهر زادگاه بخشی (نوازنده موسیقی سنتی ترکمن) بزرگ، شهیر و نامدار جهان مرحوم قزاق پنق می‌باشد. یکی از جاذبه‌های زیبای این شهر پل چوبی بود که به دلیل احداث پل جدید این پل تخریب شد تا تنها جاذبه قشنگ این شهر درخاطره‌های مردم این شهر فقط بماند؛ و مذهب مردم این شهر اهل سنت (حنفی) است

فضای سبز

فضای سبز این شهر که در محلهٔ قارقی کنار رود گرگان و پل قارقی ایست قرار دارد. این فضای سبز در سال ۱۳۸۲ شمسی به عنوان پارک توسط شهرداری و زمین وقف شده توسط آقای شیر محمدی احداث شد که پس از چند هفته به دلیل شکایات و گله مندی از کودکان و شلوغی و مزاحمت شهرداری مجبور به جمع‌آوری وسایل پارک شد. به این موجب محوطه مذکوره به مدت یک الی دو سال خالی ماند شهردار دوره بعد تصمیم به تبدیل این محوطه به فضای سبز شد و به همت شهردار محترم و مأموران شهرداری، با کاشتن درخت و آبیاری درختان در مدت کمی این محوطه تبدیل به فضای سبز شد و به دلیل زیبایی خوش منظره بودن این فضای سبز اهالی سیمین شهر و روستاهای حومه در عروسی‌ها، عروس و داماد را قبل از بردن به خانه بخت به این پارک می‌آورند و فیلمبرداری و عکسبرداری می‌کنند.

جمعیت

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این مکان ۱۷٬۲۰۵ نفر (۴٬۴۹۳ خانوار) بوده‌است.

منابع و پیوند به بیرون

  • پورتال استان گلستان
  • نقشه استان گلستان
  • پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گلستان
  • معرفی استان گلستان در جزیره دانش
  • مختصات و ارتفاع، پیش‌شماره (قارقی)، نام شهردار

همه مردم این شهر به زبان ترکمنی صحبت می‌کنند.

خاطرات شما از سفر به سیمین‌شهر نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.