معرفی و اطلاعات کامل شهر سرخنکلاته

4.2K

سرخنکلاته

سُرخَنکَلاته شهری است در استان گلستان ایران. این شهر در بخش بهاران از توابع شهرستان گرگان در این استان قرار دارد. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، بر...

با سلام خدمت شما بیننده گرامی ! اطلاعات نمایشی در زیر از ویکی پدیا جمع آوری شده و ممکن است قدیمی یا صحیح نباشند. لطفا با نشر صحیح اطلاعات ما را یاری کنید.

معرفی شهر سرخنکلاته

سرخنکلاته

سُرخَنکَلاته شهری است در استان گلستان ایران. این شهر در بخش بهاران از توابع شهرستان گرگان در این استان قرار دارد.

جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۶٫۵۱۱ و در سال۱۳۹۵ جمعیت شهر ۷۵۸۷ نفر که ۳۸۱۱ نفر آن را خانم‌ها تشکیل داده‌اند.

سرخنکلاته از سال ۱۳۸۱ از روستا به شهر تبدیل شد.

محدودهٔ شهر طبق آمارگیری ۱۰۰۰ هکتار است که ۱۸۷ هکتار مساحت شهر را تشکیل داده‌است.

پیشینه

تازیک‌ها از ساکنان اصلی این شهر بوده‌اند. در اوایل دوره قاجار امیر علی‌بیک با عده‌ای از بستگان و افراد طایفه خود به همراه قشونی که ریاست آن را حاجی محمدوردی‌بیک به عهده داشت جهت امنیت استرآباد از ارسباران آذربایجان به این منطقه آمدند. از آن‌جا که شهر استرآباد ظرفیت پذیرش این طایفه و قشون را نداشت این افراد قبرستان‌محله را برای اقامت برگزیدند و در آن‌جا ماندگار شدند. آن‌ها به خاطر این‌که از پنج گروه (تاجیک (تازیک)، مقصودلو، مارزلو، جلایری، قجر (جرجانی)) تشکیل می‌شدند قبرستان‌محله را بش‌محله (پنج‌محله) نامیدند و بعداً خروس‌محله نیز به آن اضافه شد.

بعدها مقصودلوها و شماری از اهالی سرخنکلاته در جنبش مشروطیت ایالت استرآباد نقش مهمی داشتند. عبدالصمد خان که در سال ۱۲۵۲ ه‍.ق با فرمان محمدشاه قاجار به ریاست و سرکردگی اهالی سرخنکلاته برگزیده شده‌بود در سفر ناصرالدین شاه به خراسان با تفنگداران خود به ناحیه شاهکوه به دیدار وی رفت. از همین زمان بش‌محله با نام سُرخَن‌کَلاته (در اصل سر خان کلاته) معروف شد. کلاته در زبان مازندرانی به معنای روستا و آبادی است. سرخنکلاته در ابتدا و در شکل حقیقی گفتاری (سَرِ خان کَلاته، به معنای (آبادیِ محلِ تجمع خَوانین یا همان خان‌ها)) بوده‌است. همچنین زبان مردم سرخنکلاته گویشی از زبان طبری است.

منابع

  • معطوفی، اسدالله، استرآباد و گرگان در بستر تاریخ، مشهد: نشر درخشش، ۱۳۷۴ خ. رشیدی.
  • مختصات و ارتفاع
  • پیش‌شماره


خاطرات شما از سفر به سرخنکلاته نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.