معرفی و اطلاعات کامل شهر قلعه رئیسی

4.4K

قلعه رئیسی

قلعه رئیسی (به زبان لُری: قݴلٲرٲیسی) شهری در بخش چاروسا شهرستان کهگیلویه استان کهگیلویه وبویراحمد ایران است. جغرافیا قلعه رئ...

با سلام خدمت شما بیننده گرامی ! اطلاعات نمایشی در زیر از ویکی پدیا جمع آوری شده و ممکن است قدیمی یا صحیح نباشند. لطفا با نشر صحیح اطلاعات ما را یاری کنید.

معرفی شهر قلعه رئیسی

قلعه رئیسی

قلعه رئیسی (به زبان لُری: قݴلٲرٲیسی) شهری در بخش چاروسا شهرستان کهگیلویه استان کهگیلویه وبویراحمد ایران است.

جغرافیا

قلعه رئیسی در جنوب غربی استان کهگیلویه و بویراحمد و در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد. غرب قلعه رئیسی به رودخانه‌ای و گودال‌های عمیق ختم می‌شود که آب آن شالیزارهای سبزیجات وپیاز این بخش را تأمین می‌کند و در زبان محلی مردم منطقه به رو معروف است. این شهر در مسیر ارتباطی روستاها و بخش‌های هم جوار قرار دارد و به نوعی گلوگاه ارتباطی این مناطق به‌شمار می‌رود، این منطقه نقطهٔ ارتباطی شهرها و بخشهای دیگر از جمله راه ارتباطی دیشموک، دهدشت و خوزستان به‌شمار می‌آید. قلعه رئیسی در ۷۵ کیلومتری شهر دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه قرار دارد.

مردم‌شناسی

جمعیت

مردم شهر قلعه رئیسی از ایل بزرگ طیبی شاخه طوایف سردسیری که از طوایف بزرگ خوانین، تاماولی، تاویسی، تاحسین شاهی، تارضایی، طیبی تامرادی، سادات ایل طیبی (امام زاده سید محمود، امامزاده میرسالار، امام زاده یحیی) و عمله میباشندکه همگی به زبان لری طیبی صحبت میکنند. بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این مکان ۳٬۲۶۹ نفر (۷۵۰ خانوار) بوده‌است.

پانویس

خاطرات شما از سفر به قلعه رئیسی نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.