معرفی و اطلاعات کامل شهر کوزران

6.7K

کوزران

کوزَران یکی از شهرهای استان کرمانشاه در غرب ایران است. این شهر مرکز بخش کوزران در شهرستان کرمانشاه است. بخش کوزران سنجابی یکی از ۵ بخش تابع...

با سلام خدمت شما بیننده گرامی ! اطلاعات نمایشی در زیر از ویکی پدیا جمع آوری شده و ممکن است قدیمی یا صحیح نباشند. لطفا با نشر صحیح اطلاعات ما را یاری کنید.

معرفی شهر کوزران

کوزران


کوزَران یکی از شهرهای استان کرمانشاه در غرب ایران است. این شهر مرکز بخش کوزران در شهرستان کرمانشاه است.

بخش کوزران سنجابی یکی از ۵ بخش تابعه شهرستان کرمانشاه و در زمره مناطقیست که در آینده حرفهایی برای گفتن دارد. کوزران دارای ظرفیتهای بالقوه فراوانی در بحث توسعه پایدار است و مستعد رشد و تعالی بیشتر می‌باشد. کوزران هم‌اکنون با ۶ هزار نفر جمعیت شهری و ۱۰ هزار جمعیت روستایی به عنوان یکی از شهرهای جمعیت پذیر استان مطرح است و توانسته بخوبی مرکز خدماتی - بازاری - اداری و … برای خود و روستاهای بخش‌های همجوارش باشد. در حال حاضر اکثر اهالی روستاهای محور روستاهای تختگاه بخش گهواره، روستاهای محور نهرآبی شهرستان روانسر، روستاهای محور چهارزبر بخش ماهیدشت و روستاهای محور سراب نیلوفر بخش مرکزی کرمانشاه مراجعاتشان به کوزران می‌باشد تا مراکز بخش‌های محل سکونتشان که بیانگر موقعیت ویژه و مستعد توسعه بیشتر کوزران است. منطقه کوزران، دیار مردمانی با فرهنگی اصیل و مثال زدنیست. منطقه‌ای که کمترین نزاع‌ها و اختلافات قومی و قبیله‌ای را دارد و در آن نامی از اشرار دیده نمی‌شود و افتخاری بس ارزنده برای این خطه است. کوزران زادگاه کسانیست که عشق به میهن، دین و ملت را در هم آمیخته‌اند و همواره ثابت کرده‌اند که در تاریخ کشور سهیم هستند. همچنانکه مجاهدت‌های ایل سنجابی در انقلاب مشروطیت، مبارزه مردان غیور سنجابی با استعمار و نقش ویژه در ملی شدن صنعت نفت و حضور یکپارچه و مردانه جوانان این سامان در دفاع از ناموس و کیان مملکت در دهه ۶۰ بر همگان آشکار و مبرهن است.

تاریخ پر گواه ایل سنجابی و افتخارات آن برهیچ کس پوشیده نیست. مردمان مهمان نواز، فهیم و با فرهنگ غنی این سامان زبان زد عام و خاص می‌باشند. طبیعت زیبا و شگرف و دشت سبز سنجابی دیده هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌نماید. مناطق خوش آب و هوای هفت آشیان و روستاهای محور کوه قلعه قاضی، سراب زلال و همیشه جوشان قره دانه، همواره با آغوشی باز پذیرای خیل دوستداران طبیعت بوده‌است. همجواری کوزران با شهرهای کرمانشاه، اسلام‌آباد غرب، گهواره، روانسر، جوانرود و ماهیدشت باعث شده که هر روز شاهد خیل عظیم جمعیت سیار و گذری از آن باشیم و موجبات مرکزیت این سامان را فراهم نموده‌است. طی سالیان اخیر نیز مسیر کوزران به عنوان یکی از محورهای اصلی مردم کرمانشاه و ایلام جهت تردد به مناطق اورامانات و شهر جوانرود مطرح گردیده و بر اهمیت کوزران افزوده است. از سویی نیز امید است با توسعه راه‌های بخش کوزران و تعریف مسیرهای جدید از جمله راه مواصلاتی ثلاث باباجانی کوزران هرچه زودتر به جایگاه واقعی اش دست یابد. قطعاً با درنظرگرفتن تمهیداتی جهت احداث جاده دسترسی کوزران - ثلاث باباجانی از طریق روستاهای باباکوسه به میرآباد و هلول ضمن پررنگ تر شدن تردد مردم این مناطق و دسترسی بیشتر به مرز دورنمایی بهتر را می‌توان برای کوزران متصور شد.

در بررسی‌های باستان شناختی که در ۲۵ درصد از دشت کوزران انجام شده تاکنون ۸۴ محوطه و تپه باستانی مربوط به دوران‌هایی از نوسنگی (هزاره نهم، هشتم پ. م) تا پایان روزگار قاجاریان شناسایی شده‌است.

منابع

بختیاری، سعید. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران. چاپ یکم. تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ۱۳۸۳ خورشیدی. شابک: ‎۹۶۴-۳۴۲-۱۶۵-۱‏. 

  • مختصات و ارتفاع، پیش‌شماره

خاطرات شما از سفر به کوزران نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.