معرفی و اطلاعات کامل شهر دهج

1.3K

دهج

دَهَج یکی از بخش‌های بزرگ شهرستان شهر بابک در استان کرمان می‌باشد. این شهر با روستاهای اطراف که دهستان دهج را تشکیل می‌دهد یکی از۹دهستان شهرستان شهربابک می‌ب...

معرفی شهر دهج

دهج

دَهَج یکی از بخش‌های بزرگ شهرستان شهر بابک در استان کرمان می‌باشد. این شهر با روستاهای اطراف که دهستان دهج را تشکیل می‌دهد یکی از۹دهستان شهرستان شهربابک می‌باشد. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۷٬۷۶۰ نفر بوده‌است.

موقعیت جغرافیایی

شهر دهج از شهرهای شهرستان شهر بابک از توابع استان کرمان است که در نیمه غربی استان کرمان و شمال شهرستان شهربابک واقع شده‌است. این شهر از شمال و غرب به شهرستان مهریز و خورمیز (استان یزد) و شمال شرق و شرق به انار (رفسنجان) و جوزم و از جنوب به جوزم و آبادی‌های آن، مزارع و شهر بابک و از جنوب غربی به خبر و آبادیهای آن محدود می‌گردد. این شهر در طول جغرافیایی ۵۴ درجه و ۴۵ دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه شمالی تا ۳۱ درجه شمالی واقع شده‌است.

وجه تسمیه

نظریاتی که در ارتباط با نام دهج مطرح می‌شود، شامل موارد زیر است:

  • پاره‌ای عقیده دارند که نام دهج از دو شخصیت که هر دو «حاجی» بوده‌اند گرفته شده است؛ لذا این شهر (ده آنروزی) ابتدا به «دو حاج» یا «ده حاج» نامیده شده و به مرور زمان و بر اثر تحریف این نام به «دهج» تغییر نام داده است. به نظر می‌رسد که این استدلال ضعیف باشد.
  • پاره‌ای دیگر بر این عقیده‌اند که نام دهج از دو کوه آتشفشانی به نام «عاج» که در کنار یکدیگر واقع هستند گرفته شده‌است. بنا به این عقیده نام دهج از این دو کوه برگرفته شده‌است که به نام «دوعاج» معروف بوده که به مرور زمان ابتدا به «دعج» و سپس به علت سادگی در تلفظ به دهج تغییر نام داده است. این نظر هم نمی‌تواند صحت داشته باشد. چرا که بین دهج و دوکوه ذکر شده رشته‌ای از تپه‌ها و کوه‌های دیگری که به «کولوت» (کوه لوت) معروفند واقع است.

آب وهوا واقلیم

شهری است در حاشیه بیابان مرکزی ایران که در طرف جنوب آن منطقه کوهستانی قرار دارد و کشتزارهای تابع این شهر بیشتر حالت ییلاقی دارد. در سمت شمال دهج، منطقه گرم بیابانی مرکزی ایران واقع شده‌است. در مجموع این شهر بسیار خوش اب و هوا است که این اب وهوا در منطقه‌ای کویری جای تعجب دارد. تابستان‌های دهج خنک و زمستان‌های بسیار سردی در این منطقه وجود دارد.

جاذبه‌های گردگشری

  • حمام تاریخی حاج آخوند
  • مکتب حکومتی
  • غار ایوب

پیوند به بیرون

  • سایت فرهنگی تفریحی جوانان دهج
  • پرتال شهرداری دهج

منابع

خاطرات شما از سفر به دهج نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.