معرفی و اطلاعات کامل شهر درب بهشت

1.1K

درب بهشت

درب بهشتشهری دربخش ساردوئیه شهرستان جیرفت استان کرمان است. جمعیت بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۱۰٬۶۷۰...

معرفی شهر درب بهشت

درب بهشت

درب بهشتشهری دربخش ساردوئیه شهرستان جیرفت استان کرمان است.

جمعیت

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۱۰٬۶۷۰ نفر (در ۳٬۲۶۹ خانوار) بوده‌است.

رتبه در استان

شهر درب بهشت مرکز بخش ساردوئیه براساس سرشماری سال ۹۵ چهارمین بخش پرجمعیت استان کرمان می باشد. لیست ۱۰ بخش پرجمعیت استان کرمان که در آینده شهرستان خواهند شد.

  • منبع: فهرست بخش های استان کرمان

هم اکنون جمعیت بخش ساردوئیه از ۵ شهرستان استان کرمان بیشتر است که در زیر آمده است.

آب و هوا و اقلیم

آب و هوای این شهر سرد و کوهستانی است. این منطقه به دلیل ارتفاع زیاد از سطح دریا از مناطق برفگیر کشور محسوب می‌شود. در زمستان ۱۳۸۳ بیش از یک متر برف در بخش ساردوئیه به زمین نشست،همچنین در زمستان ۱۳۹۸ هم حدود یک متر برف در این منطقه باریده است.در برخی از کتاب‌های جغرافیا از ساردوئیه به عنوان بام استان و کشور یاد می‌شود. ارتفاع روستای چاهون و دوچار سربیژن حتی به بیش از۳۲۰۰ متر از سطح دریاهای آزاد می‌رسد. چشمه‌ها و آبشارهای زیادی در منطقه ساردوئیه وجود دارد. آبشار گلم دخترکش کرا در دلفارد و آبشار منطقه ده والی جز زیباترین آبشارهای استان محسوب می‌شوند. درب بهشت در دامنه کوه‌های هزار و بحر آسمان قرار گرفته‌است.

بارش

میزان ریزش باران در شهر درب بهشت ۳۱۲ میلی‌متر و در ارتفاعات دلفارد و سربیژن به ۴۰۰ میلی‌متر هم می‌رسد؛ به شکلی که اهالی روستای سربیژن؛ برخی مناطق درب بهشت در تابستان روزهای بارانی را تجربه می‌کنند؛ و در برخی از روزهای داغ تابستان که گرما در جیرفت به ۴۸ درجه می‌رسد دمای هوا در ساعات بامداد تک رقمی شده و اهالی این مناطق مجبور به استفاده از لباس گرم می‌شوند.

پوشش گیاهی

گردنه‌های سربیژن و امیرالمؤمنین همچنین مناطق جنگلی دلفارد، آب برده و سربیژن در محور ساردوئیه قرار گرفته‌اند. پوشش گیاهی در بخش ساردوئیه در هر منطقه با توجه به میزان بارندگی، جنس خاک، وضعیت دما متفاوت است. به گونه‌ای در منطقه علیشیر و شمال بندر سراجی به دلیل بالا بودن دما و پایین بودن ارتفاع از درختچه‌های گز و کنار و کهکم به صورت پراکنده‌است؛ کمی آنطرفتر جنگلهای منحصربه‌فرد و متراکم گلپرک (انار شیطان) از زمین سربر افراشته‌اند. با گذر از گلپرکی و رسیدن به منطقه مدیترانه‌ای دلفارد پوشش گیاهی متفاوتی از درختان متراکم بنه، بادام کوهی و باغهای انگور، انار، مرکبات، زیتون و درختان سردسیری مشاهده می‌شوند که درهم ادغام شده‌اند و هرچه به سمت شمال دلفارد پیش برویم متراکم تر می‌شوند؛ در فصل بهار فاصله بین درختها پوشیده از بوته‌های علف و گل‌های وحشی می‌شود، که طی سالهای اخیر متأسفانه بر اثر کاهش بارندگی و تجدید خشکسالی در شرف نابودی تدریجی قرار گرفته‌اند. در فاصله ۵۵ کیلومتری شهر جیرفت پس از دلفارد ارتفاعات و کوهستان سربیژن قرار گرفته؛ سربیژن و ارتفاعات آن پوشیده از درختان سرو کوهی، ارچین، بادام کوهی و بوته‌های درمنه ترکی و… است؛ چمنزارهای سربیژن جز زیباییهای بخش ساردوئیه محسوب می‌شوند که متأسفانه بر اثر کاهش نزولات جوی چرای دامها و شخم زدن و تبدیل به اراضی کشاورزی طی یک دهه اخیر مساحت آن‌ها به شکل چشم‌گیری کاهش یافته؛ در شهر درب بهشت و روستای بحرآسمان جنگلها پراکنده و بیشتر به صورت بوته‌های متراکم درمنه می‌باشد.

حیات وحش

ساردوئیه زیستگاه حیواناتی نظیر:خرس سیاه آسیایی، گراز، گرگ، روباه، خرگوش، لاک‌پشت، مار، گربه وحشی، شغال، وکل و پرندگانی نظیر:کبک، عقاب قهوه‌ای، قرقی، کلاغ، جغد، سار، انواع گوناگون فنچ، بلدرچین، شاهین، سینه سرخ، زرده مرغ، گنجشک، کراجیک و… است که نسل گونه‌ای از آن‌ها در حال انقراض یا منقرض شده‌است. این شهر در فصل تابستان دارای میوه‌های بسیار متعدد مانندگیلاس، زردآلو، گردو، گلابی، سیب و خیلی دیگر از میوه‌های سردسیری می‌باشد.

موقعیت جغرافیایی

این شهر از شرق به بم و منطقه جبالبارز، از غرب به شهرستان‌های رابر و بافت و از شمال به شهر راین (کرمان) و از جنوب به شهر جیرفت محدود می‌شود.این شهر درمسیر جاده بافت - جیرفت واقع شده‌است. شهر درب بهشت یکی از خوش آب‌وهواترین شهرهای کرمان محسوب می‌شود؛ که در فاصله ۸۵ کیلومتری جیرفت و ۱۶۰ کیلومتری کلان‌شهر کرمان واقع شده‌است. در این مکان امامزاده سلطان سید احمد نیز که یکی از نوادگان موسی بن جعفر می‌باشد واقع شده‌است. به‌طور معمول آخر هفته و روزهای تعطیل شهر درب بهشت و جاده ساردوئیه پذیرای عده زیادی مسافر از سایر نواحی و استان‌های کشور است که برای زیارت و تفریح عازم این منطقه می‌شوند. در بعضی روزهای تعطیل شمار مسافران و گردشگرانی که به این شهر وارد می‌شوند به ۵ تا ۱۰ هزار نفر هم می‌رسد

منابع

خاطرات شما از سفر به درب بهشت نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.