معرفی و اطلاعات کامل شهر کنارتخته

822

کنارتخته

کُنارتَخته شهری در استان فارس بین شهر کازرون و شهر برازجان از استان بوشهر است. کنارتخته مرکز بخش کنارتخته و کمارج و از توابع شهرستان بزرگ ک...

معرفی شهر کنارتخته

کنارتخته


کُنارتَخته شهری در استان فارس بین شهر کازرون و شهر برازجان از استان بوشهر است.

کنارتخته مرکز بخش کنارتخته و کمارج و از توابع شهرستان بزرگ کازرون می‌باشد. ودورودخانه دردوسمت شمال وجنوب آن جریان دارد، که در شمال بخش کنارتخته رودخانه شاپور ودربخش جنوبی کنارتخته رودخانه دالکی جریان دارندکه متأسفانه آب هیچ‌کدام از این رودخانه مرکزبخش یعنی شهرکنارتخته راآبیاری نکرده‌است، قابل ذکراست که دردهه گذشته بااکتشاف چاه‌های نفت در اراضی کنارشهرکنارتخته شاهدفعالیت صنعتی واستخراج موادنفتی خواهیم بود، پل قدیمی بر روی رودخانه دالکی در جنوب کنارتخته بعدازتونل دریاقلی نیزازاثارباستانی منطقه می‌باشد.

موقعیت جغرافیایی و اهمیت شهر

این شهر در منتهی‌الیه جنوب غربی استان فارس و کنار مرز استان فارس با بوشهر واقع شده‌است. کنارتخته در مسیر جاده بین‌المللی شیراز - بوشهر واقع گردیده‌است. فاصله کنارتخته تا کازرون ۴۵ کیلومتر و شیراز ۱۶۵ کیلومتر و فاصله تا بندر بوشهر ۱۱۰ کیلومتر است. قرار گرفتن کنارتخته در جاده مواصلاتی جنوب کشور که از مهم‌ترین جاده‌های ترانزیت کشور محسوب می‌شود و همچنین دارا بودن منابع نفتی عظیم و میوه صادراتی خرما که به کشورهای اروپای شرقی و اروپایی صادر می‌شود.

محلات

شهر کنارتخته از توابع کازرون دارای چهار محله به نام‌های بنکی، کمانکشی، گوریگاه و ترک آباد است. همچنین روستاهای زیادی از جمله جعفرجن، بنه سید، محل دین، چرون، کمارج، بناف، مشایخ، پیر مهلت و … دارد. شهر کنارتخته در سال ۱۳۶۹ با الحاق روستای گوریگاه به محله‌های کنارتخته، کمانکشی و بنکی با درجه یک رسماً به عنوان یکی از شهرهای استان فارس تأسیس گردیده‌است.

شهر کنارتخته در ۴۵کیلومتر شهر بزرگ کازرون با وسعتی معادل ۶ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۱۴۵۰۰ نفر مرکز بخش کنارتخته و کمارج در مجاورت استان بوشهر در ۵۱ درجه و ۲۳ دقیقه طول شرقی و ۲۹ درجه و ۳۱ دقیقه عرض شمالی و ۵۰۵ متر ارتفاع از سطح دریا قرار دارد. این منطقه دارای آب و هوائی گرم که در فصل تابستان میانگین دما به ۴۰ درجه سانتیگراد می‌رسد و متوسط بارندگی در سال ۴۰۰ میلی‌متر می‌باشد و با بهاری زیبا و سرسبز همه ساله در ایام نوروز پذیرای خیل کثیری از هم وطنان گرامی می‌باشد.

محصولات

محصولات آن خرما، جو و گندم و صیفی‌جات است که انواع خرمای این دیار بسیار ممتاز و صادراتی است. اقتصاد این منطقه مبتنی بر کشاورزی است. بخش کنارتخت ه و کمارج با داشتن حدود ۹ هزار هکتار اراضی کشاورزی به صورت دیم و آبی و بالغ بر ۷۰ هزار هکتار مراتع و حدود ۱۲۰۰ هکتار سطح زیر کشت نخیلات، ۲۰ هزار رأس دام سبک و ۱۰۰۰ رأس دام سنگین و جایگاه ویژه‌ای در تولید محصولات زراعی و دامی و باغی دارد که به وسیله سد انحرافی چرون بر روی رودخانه شاپور آبیاری می‌گردد. متأسفانه به دلیل پدیده خشکسالی در چند سال گذشته منابع آبی منطقه به شدت کاهش یافته‌است و کشاورزان دچار خسارات زیادی شده‌اند

آب و هوا

این منطقه از کازرون، بهاری کوتاه و بسیار زیبا دارد اما در تابستان از آب و هوایی بسیار گرم و تا حدودی شرجی برخوردار است، پاییز در این منطقه ترکیبی از تابستان و زمستان است، ایام زمستان کوتاه اما سرد و خشک می‌باشد. عموماً نوروز در کنارتخته از اوایل اسفند ماه شروع و تا اول سال نو ادامه دارد.

اماکن دیدنی کنارتخته

کاروانسرای قدیمی :ای که در بازار قدیم واقع شده که قدمتش به دورهٔ صفویه برمی‌گردد.

آب انبار شماره یک :که در کنار حسینیه سیدالشهدا قرار داشت. آب انبار شماره دو که در دامنه کوه‌های جنوبی شهر کنارتخته معروف به کوه تلویزیون قرار دارد.

پست و تلگراف: قدیمی‌ترین اداره کنارتخته با قدمت بیش از ۸۵ سال که نشان دهنده ارزش کُنارتختِه می‌باشد. بازار کنارتخته که از دیرباز رونق خاصی به این شهر داده‌است و محصولات شهر در آن عرضه می‌گردد.

منابع

  • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: مؤسسه گیتاشناسی، ۱۳۸۳ خ.
  • بلندا و جایگاه

خاطرات شما از سفر به کنارتخته نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.