معرفی و اطلاعات کامل شهر داریان

750

داریان

داریان (یا داریون) شهری در بخش مرکزی شهرستان شیراز استان فارس در جنوب ایران است. این شهر در ۳۶ کیلومتری شمال غرب شهر شیراز قرار دارد و جمعیت آن...

معرفی شهر داریان

داریان

داریان (یا داریون) شهری در بخش مرکزی شهرستان شیراز استان فارس در جنوب ایران است. این شهر در ۳۶ کیلومتری شمال غرب شهر شیراز قرار دارد و جمعیت آن بر پایه سرشماری سال ۱۳۹۵ برابر با ۱۰٬۰۳۷ تن بوده‌است. شغل اکثر مردم این شهر کشاورزی و دامپروری می‌باشد.

تاریخچه

این شهر بنا به اختیاری که از طرف هیئت وزیران به کمیسیون سیاسی-دفاعی هیئت دولت داده شده بود و با پیشنهاد وزارت کشور در اردیبهشت ۱۳۷۶ از ادغام و تجمیع روستاهای داریون و دیندارلو تشکیل شد.

جمعیت

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۱۰٬۰۳۷ نفر بوده‌است و بدین ترتیب داریان سومین شهر پرجمعیت شهرستان شیراز به شمار می‌رود.

دانشگاه

دانشگاه آزاد اسلامی واحد داریان در سال ۱۳۸۶ تأسیس شد و دانشجویان در مقطع کارشناسی حقوق و در مقطع کاردانی و کارشناسی رشته‌های الکترونیک، کامپیوتر، حسابداری، مکانیک و نقشه‌کشی مشغول به تحصیل می‌باشند.

بیمارستان

بیمارستان امام مهدی در این شهر فعال است. این بیمارستان شامل بخش‌های اورژانس، اتفاقات، آزمایشگاه، رادیولوژی، دندانپزشکی و داروخانه است که به صورت شبانه‌روزی فعالیت دارد.

جستارهای وابسته

  • دهستان داریان

منابع

  • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.

خاطرات شما از سفر به داریان نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.