معرفی و اطلاعات کامل شهر صالح شهر

1.1K

صالح شهر

صالح‌شهر نام شهری از توابع شهرستان گتوند در استان خوزستان است.شهرک چمران بعد از ارتقاء به شهرستان به نام شهرصالح شهر تغییر نمود موقعیت و سابق...

معرفی شهر صالح شهر

صالح شهر

صالح‌شهر نام شهری از توابع شهرستان گتوند در استان خوزستان است.شهرک چمران بعد از ارتقاء به شهرستان به نام شهرصالح شهر تغییر نمود

موقعیت و سابقهٔ شکل‌گیری

صالح‌شهر از توابع بخش مرکزی شهرستان گتوند در ۲۷کیلومتری جنوب شرق شوشتر، ۲۳کیلومتری غرب شهرستان گتوند در کنار جادهٔ منتهی به شهرستان‌های دزفول–شوشتر قرار دارد.

در دههٔ ۱۳۵۰ توسعهٔ کشاورزیِ استان خوزستان و ایجاد طرح‌های صنعتی و کشاورزی زمین‌های واقع در منطقه‌ای به نام دیمچه جهت کشت نیشکر در نظر گرفته شد؛ که این امر از طریق ایجاد کشت و صنعت کارون مدنظر قرار گرفت؛ و اراضی زراعی بافت مسکونی تعداد زیادی از روستاهای منطقه را دربرگرفت و اراضی آن‌ها به تملک شرکت درآمد. اراضی دیمچه شامل ۹ روستا به زیر کشت نیشکر رفته و مردم ساکن در این روستا می‌بایست در جایی دیگر اسکان داده می‌شد که احداث شهرک‌های مسکونی برای اسکان ساکنان روستاهای مشمول طرح و کارگران شاغل در دستورکار قرار گرفت. عملیات اجراییِ کشت و صنعت و احداث شهرک‌ها پس از یک وقفهٔ کوتاه در انقلاب و سال‌های اول جنگ ایران و عراق که منطقهٔ موردمطالعه را نیز دربرمی‌گرفت، از اوایل دههٔ ۱۳۶۰ ازسر گرفته شد. احداث شهرک شهید چمران نیز در این فرایند برای اسکان جمعیت روستاهای: گمار بلواسیان، گمار کوچک، گمار بزرگ(تعدادی از خانوارها)، قبر شیخین، پهونده علیا، پهونده سفلی، سمندی، بنه برجعلی و روستای سمندی و با نقشهٔ شطرنجی ازپیش‌طراحی‌شده با همکاری بخشداری و جهاد سازندگی و بنیاد مسکن آغاز شد، و با همیاری اهالی روستاها طی یک دهه تکمیل گردید. اسم شهرک با توجه به تعدد روستاهای تجمیع‌شده و عدم امکان انتخاب اسم یکی از آن‌ها از یک طرف و رشادت‌های مصطفی چمران در جبهه‌های جنگ ایران و عراق به یاد او نام گرفت.

از سال ۱۳۸۱، با تأسیس دفتر عمران شهری، و از سال ۱۳۸۳ با افتتاح دهیاری شهرک شهید چمران و تلاش شورای اسلامی شهرک و دهیاری برای رونق و گسترش کالبدی و تبدیل سریع به شهر از طریق تفکیک و واگذاری اراضی مسکونی در حاشیه را می‌توان ار دلایل رشد بالای آن عنوان کرد. درنهایت، شهرداری صالح‌شهر فعالیت خود را رسماً از ۱۳۸۷/۴/۱۱ جهت خدمت‌رسانی مطلوب به همشهریان آغاز نمود و توانست با همت و تلاش مردم صالح شهر و پرسنل زحمتکش شهرداری و همکاری و همیاری شهروندان، فعالیت‌های چشمگیر و قابل توجهی در زمینه‌های عمرانی و خدمات شهری داشته باشد.

منابع

خاطرات شما از سفر به صالح شهر نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.