لترگاز سفلی

107

لترگاز سفلی

لترگاز سفلی، روستایی است از توابع بخش هزارجریب شهرستان نکا در استان مازندران ایران. اين روستاي محروم در مسير جاده اصلي كه از نكا به روستاي بندبن و است...

با سلام خدمت شما بیننده گرامی ! اطلاعات نمایشی در زیر از ویکی پدیا جمع آوری شده و ممکن است قدیمی یا صحیح نباشند. لطفا با نشر صحیح اطلاعات ما را یاری کنید.

معرفی روستای لترگاز سفلی

لترگاز سفلی

لترگاز سفلی، روستایی است از توابع بخش هزارجریب شهرستان نکا در استان مازندران ایران. اين روستاي محروم در مسير جاده اصلي كه از نكا به روستاي بندبن و استان سمنان ختم شده است قرار دارد و پس از روستاي زنگت روبار و حسين آباد واقع شده است. از روستاهاي همجوار آن مي توان به روستاهايي چون ليموند، كلا، درمزار و لترگاز عليا اشاره كرد. ساكنان آن به پرورش دام، توليد فرآورده هاي لبني، كشاورزي (كشت برنج، جو و گندم)، جمع آوري گياهان وحشي و دارويي (گل گاوزبان، تخم شربتي، ...) مي پردازند. اين روستا در دامنه صخره هاي سنگي بسيار بزرگي جاي دارد و از پايين آن رودخانه اي جاري است. در گذشته، به دليل قرار داشتن در كنار رودخانه، از چندين آسياب آبي و حتي كاروانسرا برخوردار بود كه آن را به يكي از روستاهاي مهم و پرتردد بدل ساخته بود. تمامي ساكنان اين روستا با يكديگر پيوند خانوادگي دارند و نام خانوادگي آنها آقاجاني است. وجود چشمه مريو، رودخانه، منظره طبيعي زيبا، دره پر آب و ساكنان بسيار خونگرم و مهربان از ويژگي هاي اين روستاي دلنشين به شمار مي رود. هم اكنون جاده اين روستا همچنان خاكي است و تازه گاز به آن رسيده است. اين روستا بيش از دو دهه است كه به برق دسترسي دارد. آب آن نيز از چشمه هاي اطراف آن تامين مي شود.

جمعیت

این روستا در دهستان زارم‌رود قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۹ نفر (۱۳خانوار) بوده‌است.

منابع

خاطرات شما از سفر به لترگاز سفلی نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این روستای سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.