کهنگان

337

کهنگان

کهنگان، روستایی از توابع بخش پادنا علیا شهرستان سمیرم در استان اصفهان ایران است.کهنگان(کهنه گان) روستایی واقع در منطقه بخش پادنا علیا شهرستان س...

با سلام خدمت شما بیننده گرامی ! اطلاعات نمایشی در زیر از ویکی پدیا جمع آوری شده و ممکن است قدیمی یا صحیح نباشند. لطفا با نشر صحیح اطلاعات ما را یاری کنید.

معرفی روستای کهنگان

کهنگان

کهنگان، روستایی از توابع بخش پادنا علیا شهرستان سمیرم در استان اصفهان ایران است.کهنگان(کهنه گان) روستایی واقع در منطقه بخش پادنا علیا شهرستان سمیرم می‌باشد؛ که قدمتی حداقل 1800 ساله دارد.

روستای کهنگان یکی از بزرگترین روستای بخش پادنا می‌باشد. و این روستا بین دو رودخانه زیبا با نام‌های مار بر و آب گرم قرار دارد. بقعه امامزاده پیر داوود در این روستا واقع می‌باشد. این روستا دارای غار زیبایی و همچنین کنده کاری‌های بسیار قدیمی به نام اشکفت (شکفت)که دارای چندین اتاقک کوچک وبزرگ ودریچه های رابط این اتاق هاکه البته ریش سفیدان روستا گواه میدهن که این شکفت خیلی بزرگ تر بوده بر اثر زلزله ریزش کرده وحالا کوچک شده در کنار غار وجود دارد ک نشان از قدمت زیاد این روستا دارد. عمده محصول این روستا سیب می‌باشد ولی گردو، بادام، آلو و … نیز دارا می‌باشد. مردمی یک دست و متحدی دارد که تمام تلاششان آبادانی محل سکونتشان است. مردمی خونگرم و بسیار مهمان نواز. .

. پرواز «تهران - یاسوج» ساعت ۸ صبح 29 بهمن 96 بعد از ۵۰ دقیقه از آغاز پرواز، از ص‍فحه رادار محو شد و در محدودهٔ این روستا سقوط کرد. در این پرواز ۶۰ مسافر و ۶ خدمه حضور داشتند. این هواپیما در ارتفاع حدودا ۴ هزار متری کوه دنا در حوالی مسیر سمیرم به یاسوج سقوط کرده‌است. روستای «کهنگان» از جمله مناطق نزدیک به محله این حادثه در استان اصفهان است.ایسنا

روستاهای مجاور

پس از گذر از این روستا به روستاهای ده بزرگ، تل محمد، ذبیح آباد، قاسملو، دنگزلو و روستای نقل می‌رسید و مناظر زیبای کوه دنا، باغات سیب، برف‌های دائمی کوه دنا و غار دنگزلو از جاذبه‌های بعد از این روستا می‌باشد.

جمعیت

این روستا در دهستان پادنا علیا قرار دارد. جمعیت جوان روستا زیاد می‌باشد که همه دارای تحصیلات عالی دانشگاهی می‌باشند که در شهرهای بزرگ مشغول به فعالیت هستند؛ و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۲۵۴ نفر (۲۵۶خانوار) بوده‌است.

منابع

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.

خاطرات شما از سفر به کهنگان نگارش خاطره

خاطره خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این روستای سفر کند.
برای نوشتن خاطره ابتدا ثبت نام کنید.