تولید برق در نیروگاه‌های اصفهان کاهش یافت

تولید برق در نیروگاه‌های اصفهان کاهش یافت

85

تولید برق در نیروگاه‌های اصفهان کاهش یافت

اصفهان - ایرنا - مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق اصفهان گفت: به منظور مدیریت مصرف گاز، تولید برق نیروگاه‌های استان در ۲ هفته گذشته تاکنون بین ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش ...

تولید برق در نیروگاه‌های اصفهان کاهش یافت

اصفهان - ایرنا - مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق اصفهان گفت: به منظور مدیریت مصرف گاز، تولید برق نیروگاه‌های استان در ۲ هفته گذشته تاکنون بین ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش یافت و در صورت تداوم سرمای هوا و کاهش نیافتن مصرف گاز، احتمال خاموشی در روزهای آینده وجود دارد.

سعید محسنی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه نیروگاه‌های اصفهان و شهید منتظری در زمان حاضر با نصف ظرفیت خود کار می‌کنند، افزود: این کار از حدود ۲ هفته گذشته و با هدف مدیریت بهتر مصرف گاز و رسیدن گاز به مشترکان خانگی و به دنبال تعامل با شرکت گاز انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه نیروگاه شهید منتظری با همه ظرفیت خود قادر به تولید یکهزار و ۶۰۰ مگاوات برق با مصرف ۱۰ میلیون متر مکعب گاز در روز است، اظهار داشت: این میزان مصرف در ۲ هفته اخیر به حدود پنج میلیون متر مکعب گاز و تولید برق این نیروگاه نیز به حدود نصف، کاهش یافته است.

محسنی ظرفیت کامل تولید نیروگاه اصفهان را نیز ۸۳۵ مگاوات برق دانست که نیاز به ۵.۳ میلیون متر مکعب گاز در روز  دارد و توضیح داد: در زمان حاضر ۲.۵ میلیون متر مکعب گاز در روز به این نیروگاه تحویل داده می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه میزان مصرف برق در استان اصفهان هم اکنون بدون احتساب صنایع بزرگ حدود سه هزار و ۲۰۰ مگاوات است در زمان حاضر به دلیل کاهش تولید نیروگاه‌های اصفهان، حدود ۸۰۰ مگاوات از سایر استان‌ها و شبکه سراسری برق دریافت می‌کنیم.

محسنی خاطرنشان کرد: سایر نیروگاه‌های تولید برق استان اصفهان نیز درزمان حاضر با کمتر از  ظرفیت نامی خود و با سوخت گازوییل کار می‌کنند.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق اصفهان با اشاره به فعالیت پنج نیروگاه در استان، اظهار داشت: این نیروگاه‌ها شامل اصفهان، شهید منتظری، کاشان، زواره و جنوب اصفهان هستند که نیروگاه‌های اصفهان و شهید منتظری علاوه بر گاز می‌توانند در صورت نیاز و در شرایط اضطرار با تغییر سامانه سوخت‌رسانی از سوخت مایع استفاده کنند.

وی با بیان اینکه سه نیروگاه دیگر می‌توانند با گاز یا گازوییل فعالیت کنند، اضافه کرد: در فصول سرد سال این سه نیروگاه به دلیل افزایش مصرف گاز در بخش خانگی، از گازوییل نیز  استفاده می‌کنند هرچند درباره این سوخت نیز با محدودیت مواجه هستیم.

محسنی خاطرنشان کرد: مصرف سوخت مازوت در ۲ نیروگاه اصفهان و شهید منتظری از هفت سال گذشته با هدف کاهش آلودگی هوا و به دستور دادستان اصفهان، ممنوع و مشعل‌های آن پلمب شده است.

وی با بیان اینکه از حدود ۲ هفته گذشته با کاهش دمای هوا و افزایش مصرف گاز در بین مشترکان خانگی، با محدودیت هایی در زمینه مصرف گاز مواجه شدیم، تصریح کرد: این مشکل در کل کشور به وجود آمده است و بیشتر نیروگاه‌های کشور به جز یکی دو نیروگاه در تهران و نیروگاه‌های اصفهان و شهید منتظری به ناچار به استفاده از مازوت روی آوردند.

محسنی اضافه کرد: درخواستی به اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان مبنی بر استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه شهید منتظری ارایه کردیم که با حضور جمعی از مسوولان از جمله دادستان اصفهان بررسی شد.

وی با بیان اینکه این درخواست معطوف به اطمینان از تداوم تامین پایدار و برق‌رسانی به مشترکان بود، ادامه داد: در جلسه‌ای که برای بررسی این درخواست برگزار شد، مسوولان به این نتیجه رسیدند که این کار در زمان حاضر انجام نشود.

محسنی با تاکید بر اینکه ترجیح  تمام نیروگاه‌های اصفهان استفاده از گاز طبیعی است، گفت: فک پلمب مشعل‌های مازوت تا زمانیکه دادستان دستور ندهند انجام نمی شود و این کار تاکنون صورت نگرفته است. وی با تاکید بر اینکه مصرف گاز و برق به شدت به همدیگر وابسته است از مردم خواست تا در مصرف هردوی آنها در این روزها صرفه جویی کنند تا خدمات‌رسانی به آنها با مشکل مواجه نشود.

وی گفت: از مشترکان خانگی گاز می‌خواهیم تا جای ممکن در مصرف این انرژی و همچنین برق، صرفه‌جویی داشته باشند و صنایع نیز با تعامل با دستگاه‌های خدمات‌رسان، مصرف گاز و برق را مدیریت کنند.

روابط عمومی شرکت تولید نیروی برق اصفهان هفته گذشته با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به دلیل سردی هوا، فشار گاز به شدت کاهش یافته و برخی از نیروگاه‌ها در کشور به ناچار مجبور به استفاده از سوخت مازوت شدند و به طور طبیعی روی نیروگاه‌های اصفهان نیز فشار زیادی برای در سرویس قرار دادن سوخت دوم وارد می‌شود که طبعا آلایندگی بیشتری دارد. لذا استدعا داریم شهروندان  در روزهای سرد پیش رو در مصرف گاز و برق صرفه‌جویی بیشتری داشته باشند تا نیروگاه‌های اصفهان برای تامین برف مورد نیاز مجبور به استفاده از سوخت مازوت نشوند.

از طرفی، منصور شیشه فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تاکید کرده است که استفاده از سوخت مازوت (نفت کوره) در واحدهای صنعتی و تولیدی استان حتی در شرایط معمول و روزهای با هوای سالم نیز ممنوع است.

نفت کوره یا مازوت (Mazut) یکی از هیدروکربن‌های نفتی و ارزان‌ترین ماده سوختنی برای موتورهای دیزلی و برخی نیروگاه‌ها است. به دلیل اینکه استفاده از این سوخت، آلودگی بسیاری در هوا به‌ویژه در شرایط پایداری جوی به‌وجود می‌آورد استفاده از آن برای واحدهای صنعتی به‌ویژه در مناطق پرجمعیت و دچار معضل آلودگی هوا محدود یا ممنوع شده است.

اوائل دی ماه جاری اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان از استفاده سه واحد صنعتی در این استان از سوخت مازوت خبر داد و تاکید کرد که این موضوع توسط محیط زیست و دادستانی اصفهان پیگیری شد و سوخت واحدهای مذکور به گاز طبیعی برگشت.

سرمای شدید هوا و افزایش بی‌سابقه مصرف گاز در بخش خانگی در استان اصفهان در چند روز اخیر منجر به کاهش مصرف گاز در برخی از واحدهای صنعتی بزرگ استان از جمله فولاد مبارکه و کارخانه‌های سیمان نیز شده است.

به گفته مدیرعامل شرکت گاز اصفهان، به‌دلیل سرمای شدید هوا، مصرف گاز در استان اصفهان به رقم بی‌سابقه ۷۵ میلیون مترمکعب در روز رسید که ۵۲ میلیون مترمکعب آن مربوط به مشترکان خانگی است به‌همین دلیل در تعامل با واحدهای صنعتی از آنها خواسته شد تا مصرف گاز خود را برای تامین نیاز بخش خانگی و جلوگیری از اُفت فشار، کاهش دهند.

سید مصطفی علوی با بیان‌اینکه مصرف گاز در استان بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یافته است، تصریح کرد: برای جبران این افزایش و رساندن گاز به مشترکان خانگی، ناچار به کاهش ۱۰ درصد مصرف گاز در بخش صنایع هستیم.

در هر سال ۲۱ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در استان اصفهان مصرف می‌شود و متوسط مصرف گاز روزانه در این خطه ۵۷ میلیون مترمکعب است.

نیروگاه حرارتی اصفهان به وسعت تقریبی ۷۴ هکتار در حاشیه زاینده‌رود، جنوب غربی شهر اصفهان و ۲ کیلومتری بزرگراه ذوب‌آهن قرار دارد ، این نیروگاه با پنج واحد بخاری به قدرت اسمی ۸۳۵ مگاوات به شبکه سراسری کشور متصل است.

نیروگاه شهید منتظری در شمال اصفهان با ظرفیت هزار و ۶۱۶  مگاوات به شکل حرارتی بخاری در شمال اصفهان مستقر است.

خاطرات شما از سفر به تولید برق در نیروگاه‌های اصفهان کاهش یافت نگارش نظر

نظر خود را برای دیگران بنویسید تا اگر کسی دوست داشت به این شهر سفر کند.
برای نوشتن نظر ابتدا ثبت نام کنید.