پاسارگاد دماوند مسجد لاله واژگون ایران از فضا
چهارگوشه - معرفی استان ها و شهر های ایران و جاذبه های توریستی

کامیاران(استان کردستان)

کامیاران یکی از شهرهای استان کردستان و مرکز شهرستان کامیاران است که در فاصله ۶۵ کیلومتری جنوب سنندج و ۵۵ کیلومتری شمال شهر کرمانشاه واقع شده‌است. فرهنگ این شهرستان نیز مانند سایر نواحی استان کردستان است و مردم آن به زبان کردی تکلم می‌کنند. زبان ساکنان این شهر کردی سورانی است، اما بخشی از مردم شهر از گویشوران هورامی و کلهری هستند.

پیشینه

در دوره حکومت آشوریان کامیاران مطابق با ایالت خارخار، یکی از ایالات کشور آشور بود.

متعاقب جنگ جهانی اول که روس‌ها بخشی از کشور ایران در شمال و ترک‌ها بخش دیگری را در غرب اشغال کردند؛ در محرم سال ۱۳۳۴ قمری، نیروهای ایرانی به سرپرستی شونمام -کونسول آلمان در کرمانشاه- به فرماندهی سردار رشید و سنجرخان که از عشایر روانسر، جوانرود، گشکی و رمشتی تشکیل شده بود و تعدادی از مجاهدان به فرماندهی میرزا غفارخان زنوزی و یگان‌هایی از ژندارم‌های ایرانی به علاوهٔ یگان‌هایی از ارتش عثمانی به فرماندهی محی‌الدین بیگ به نیروهای روسیه به فرماندهی مامانوف در کامیاران حمله کردند. روس‌ها شکست سختی خورده و از راه سنندج به بیجار و از آنجا به زنجان عقب‌نشینی کردند.

تغییرات شهری

طرح جامع شهر کامیاران در جلسهٔ مٰورخهٔ ۲ خرداد ۱۳۴۵ شورای عالی شهرسازی از سوی استاندار استان کردستان پیشنهاد شده و تصویب گردید.

آب و هوا

کامیاران در فصول بهار و پاییز آب و هوای دلپذیری دارد اما زمستان‌های این شهر نسبتاً سرد و تابستان‌ها نیز گرم هستند.

گردشگری

کامیاران دارای ۱۳۰ بنای تاریخی است که ۷۴ اثر آن به ثبت ملی رسیده‌است. کامیاران همچنین دارای ۳۰ منطقه نمونه گردشگری و ۴ روستای هدف گردشگری می‌باشد؛ که زیباترین آن روستایی به نام پلنگان (به زبان محلی پالنگان) است و به آثار طبیعی و همچنین معماری خانه‌های مردمانش مشهور است. همین پتانسیل‌های سبب شده‌است که کامیاران بیشترین درصد بازدید گردشگر در استان و به ویژه در بخش گردشگری روستایی داشته باشد.

کتابخانه‌های عمومی

وحدت

 • تاریخچه

کتابخانه عمومی وحدت در زمینی به مساحت ۲۳۰ متر مربع و زیر بنای ۲۳۰مترمربع در سال ۱۳۷۹ با نظارت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان واقع در ساختمان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کامیاران تأسیس گردید. این کتابخانه دارای بخش‌های از جمله بخش مخزن کتاب، بخش مرجع، بخش کودک و بخش نشریات می‌باشد. جامعه مخاطبان آن همه قشرها جامعه هستند و در حال حاضر تعداد۶۰۵نفر عضو فعال دارد از این تعداد ۲۰۲ نفر مرد بوده و ۴۰۳ نفر هم زن می‌باشداین کتابخانه به لحاظ موقعیت مکانی و دور بودن از مرکز شهر تعداد اعضای آن کم می‌باشداز احاظ منابع موجودهم اکنون. دارای ۱۳۲۵۵عنوان کتاب و ۱۶۴۲۳نسخه کتاب می‌باشد.

 • بخش مخزن

در بخش مخزن سازماندهی و نظم مجموعه آن بر اساس سیستم رده‌بندی دیویی مرتب گردیده و کتاب‌ها در رده‌های کلیات، فلسفه و روانشناسی، دین، زبان، علوم محض، علوم عملی، هنر، ادبیات و تارخ و جغرافیا مرتب شده‌اند و به صورت قفسه باز اداره می‌شود در این بخش اعضای کتابخانه می‌توانند کتاب‌های مورد نظر خود را از طریق سایت کتابخانه به آدرس www.saman.pl.ir جستجو نمایند و شماره راهنمای کتاب مورد نظر را یاداشت کرده و در صور ت موجود بودن کتاب مورد نظر نسبت به درخواست آن اقدام می‌کنند. با استفاده از سایت سامان کتابخانه امکان تمدید کتابه‌های امانت رفته و همچنین رزرو کتاب امکان‌پذیر است.

 • شرایط عضویت: یک برگ فتوکپی شناسنامه یا کارت ملی – یک قطعه عکس ۳ در ۴
 • شهریه سالانه: مبلغ ۴۵۰۰تومان
 • فعالیت‌های جانبی کتابخانه

برگزاری نشت کتابخوان، برگزاری کلاس قصه گویی و نقاشی به مناسبت‌های مختلف، برگزاری مسابقات کتابخوانی، رونمایی از کتاب و معرفی کتاب‌های ماه، بازدید مدارس از کتابخانه و معرفی و آشنایی آنهابا کتابخانه توسط کتابداران، نشست کتابخوان مدرسه‌ای و…

 • سالن مطالعه

سالن مطالعه این کتابخانه به مساحت ۶۰متر مربع جهت استفاده مراجعین به صورت شیفت زوج (مخصوص بانوان) و فرد (مخصوص آقایان) دایر می‌باشد.

 • بخش مرجع

شامل کتاب‌های مرجع از جمله دایره امعارفها، فرهنگ نامه‌ها، دانشنامه‌ها می‌باشد که فقط داخل کتابخانه قابل استفاده است و امانت داده نمی‌شود. لازم است ذکر شود که بخش مرجع این کتابخانه به صورت کنار مجموعه در کنار بخش مخزن قرار گرفته‌است.

 • بخش نشریات

شامل روزنامه‌ها و مجلات می‌باشد که به صورت الفبایی عنوان داخل قفسه مخصوص نشریات مرتب شده‌اند

 • بخش کودکان

بخش کودکان در کتابخانه وحدت به صورت کنار مجموعه است و شامل انواع کتاب کودکانه در رده‌های سنی مختلف می‌باشد.

 • ارتباط با ما

آدرس: خ خلفای راشدین اداره ارشاد اسلامی شهرستان کامیاران کتابخانه وحدت

تلفن: ۰۸۷۳۵۵۳۸۲۹۱

شهید نعمتی

فجر

پانویس

منابع

 • بیات، کاوه. «عباس خان سردار رشید و کردستان (۱۲۹۴–۱۳۰۴ شمسی)». گنجینه اسناد، ش. ۵و۶ (۱۳۷۱): ۲۰ تا ۳۴. 
 • اذکائی، پرویز. «نساهان باستان». ایران شناخت، ش. ۱۳ (۱۳۷۸): ۷۲ تا ۱۰۷. 

Template Design:Dima Group